Mies löytyi hukkuneena Pyhäjärvestä, koira odotti rannalla
Ohikulkija löysi lauantai-iltana Pyhäjärven rannasta vaatteet ja koiran, muttei nähnyt niiden omistajaa missään. Ohikulkija ilmoitti mahdollisesta hukkumistapauksesta pelastuslaitokselle puoli kahdeksalta illalla.
Lähistöllä ollut veneilijä tunnisti koiran, ja osasi ohjeistaa pelastussukeltajat paikalle, jossa koiran omistaneella miehellä oli tapana uida. Sukeltajat löysivät keski-ikäisen miehen hukkuneena Härmälänsaaren edustalta kello kahdeksan aikaan illalla. Mies oli pelastuslaitoksen mukaan tamperelainen.
Vielä ei ole tietoa, mikä on johtanut miehen hukkumiseen tutulla uimapaikalla. Poliisi tutkii asiaa.
Viranomaiset eivät tiedottaneet tapauksesta alkuillasta tarkemmin, koska miehen omaisia ei ollut vielä silloin tavoitettu.







Kauheaa! Koiraparka ;-). Näyttää koiran kohtalo surettavan montaa muutakin älykästä Aamulehden lukijaa ;-). PS Koiran aivot ovat pähkinän kokoiset, ei se kauaa jaksa surra. Huomenna jo ruoka on tärkeämpi asia.
Ilmoita asiaton kommentti