Päivitetty 15.2.2012 07:23, julkaistu 14.2.2012 21:06

Puheenaihe: 10 hokemaa, joilla työläinen pettää itseään

Kuva: Colourbox
Jyrki Lehtola, kirjoittaja on helsinkiläinen kirjailija ja Aamulehden Asioiden kolumnisti, jonka Eva-raportti ”Työväen teatteri” julkistettiin tiistaina.Lähetä palautetta toimittajalle

1. Kaikki tässä aikuisia kuitenkin ollaan.

Ei, lapsia ollaan.

Kun koulussa tiedämme vastauksen kysymykseen, kreisiviitomme kuin pakkoliikkeiset, jotta opettaja varmasti näkisi meidän tietävän edes jotain. Työpaikoillamme lähetämme työmeilimme kopioina myös esimiehelle, jotta hän olisi perillä, kuinka ahkeria ja kilttejä lapsia olemme.

Kun työssämme vastaan tulee pienikin ongelma, emme yritä ratkaista sitä, vaan huudamme esimiestä apuun: mitä tää nyt on, maailma onkin paikka, jossa tulee vastaan yllättäviä asioita, mitä nyt tehdään.

Kouluun on mentävä, koska lasten vapaaehtoiseen opiskeluun ei voi luottaa. Mutta me olemme ainakin juridisessa mielessä aikuisia, ja työpäivän sisällä on yhä enemmän tehtäviä, jotka olisi mielekkäämpi hoitaa niin kuin vastuuntuntoiset aikuiset eli muualla kuin toimistossa.

2. Tän työn tekemiseen meni kaksi viikkoa.

Meni vajaa viikko. Loppuajan söhelsin työn reunoilla, unohduin virtuaalimaailmoihin, istuin palavereissa ja nyt liioittelen työhön kulunutta aikaa, jotta esimies varmasti ymmärtäisi sen uhrautuvaisuuden tason, jolla koen liikkuvani.

3. Älä soita, oon tärkeässä palaverissa.

Epätodennäköistä. Tärkeät palaverit ovat pitkiä ja harvinaisia: sellaisia, joissa käsitellään yrityksen tulevaisuuden kannalta suuria kysymyksiä. Ne muut palaverit ovat työn leikkimistä: perjantaipalavereja, koska on perjantai; Mirjami-palavereja, koska Mirjami tuntee taas jotain ja Peter-palavereja, joilla Peter haluaa näyttää, että kyllä Peter töitä tekee.

4. Mä oon täyspoikki tästä duunista.

Ei toimistossa väsytä niinkään liiasta työntekemisestä, vaan turhautumisen tunteesta, joka syntyy työajan hukkaantuessa työnteon näyttelemiseen, säheltämiseen, avokonttorielämään sekä suureen toimistotyön salaisuuteen: siihen, ettei paljasta, että kello yhdentoista jälkeen ei ole ollut muuta tekemistä kuin työnteon näytteleminen.

5. Oli taas sellainen duunipäivä, et piti ottaa pari lasii viinii.

Ei, vaan oli taas sellainen työpäivä, jolloin turhaantui siihen, ettei saanut taaskaan mitään aikaiseksi, ja se piti liioitella tilaksi, jossa on antanut kaikkensa. Sitä paitsi tuo on jo viides päivä putkeen, ja määrätkin ovat nousseet parista lasista reiluksi pulloksi. Siksi nukkuminen sujuu huonommin ja joutuu turvautumaan nukahduslääkkeisiin.

Ja kas, yhtäkkiä huomaa – paitsi ettei huomaa – olevansa konttoriversio 18-vuotiaasta rock-tähdestä, joka elää alkoholin, lääkkeiden ja energiajuomien kierteessä.

6. Sori, täytyy mennä duuniin.

Ei täydy, ei kannata. Ei siellä saa töitä tehtyä. Se on täynnä hölisijöitä, turhia palavereja ja pikaviestihäirintää. Mistä tietää, että toimistotyöläisellä on vaativa projekti? Se ei ole toimistossa, vaan jossain, missä työntekoon voi keskittyä.

7. Tää ei oo mun vika.

Modernilla työntekijällä on velvollisuus marinaan, ja siksi hän syyttää muita kuin itseään, yleensä esimiestä tai yritysjohtoa. Mutta entä jos on olemassa suurempikin johtamisongelma – itsemme johtamisongelma?

Jos vika ei aina olekaan muissa, vaan itsessämme? Me tiedämme, mitä tehdä, mutta emme tee niin.

Ei täydy kuin ajatella, millaisia olemme ihmisinä. Pitäisi liikkua. Emme liiku. Pitäisi viettää enemmän aikaa puolison kanssa. Olemme netissä kyttäämässä kouluaikojen tyttöystäviä.

Pitäisi lopettaa tupakanpolto. Ai tällä työtaakalla ja noilla lapsilla? Ei onnistu.

Jospa sama logiikka määrää myös tapaamme tehdä työtä?

8. Mun on pakko olla paikalla.

Ja silti omaa korvaamattomuuttamme koskevan harhan seassa velloo ahdistava muisto siitä kahden kuukauden sairaslomasta, jolloin mikään ei poissaolosi takia muuttunut eivätkä ne edes palkanneet ketään tekemään töitäsi.

9. Mul menee koko viikonloppu täs duunis, tää on sen verran tärkee.

Eikö olisi jo aika miettiä omia työtapojaan niin, ettei se viikonloppu menisi? Ja kun alkaa liikaa viitata oman työnsä tärkeyteen, kannattaa muistaa Bertrand Russellin huomio siitä, kuinka eräs hermoromahduksen merkeistä on se, että pitää työtään liian tärkeänä.

10. Ei duunissa edes kuulukaan olla kivaa.

Miksei?

Miksi hyväksyä lähtökohtaisesti se, että yli puolet valveillaoloajasta on turhauttavaa kärsimystä, jos sille voisi vaikka tehdä jotain?

5 vihjettä: Mistä tiedät, että esimies on pihalla

1. Seisot metsässä, koska esimies on maksanut konsulttifirman hipille, että seisot metsässä ja tulet yhdeksi luonnon kanssa. Sinun pitäisi löytää sisältäsi jotain suurta, mutta löydät vain halun hakata hipin päätä puuhun.

2. Esimiehesi piti juuri viiden tunnin palaverin yrityksen visuaalisesta ilmeestä. Sen seurauksena päätettiin palkata graafikko piirtämään yrityksen O-kirjain auringoksi.

3. Esimies on aivan innoissaan yrityksen uudesta missiosta. Nyt siinä mainitaan yrityksen vahvuuksiksi ”innovatiivisuus ja luovuus”, kun ennen missiosta vahvuuksista löytyi vain ”luovuus”.

4. Esimiehesi tietää, että olet keskellä vaikeaa ajattelua sekä keskittymistä vaativaa työtä ja silti hän edellyttää sinun tulevan työpaikalle päivittäin, jotta voi valvoa työntekoasi.

5. Janne Gallen-Gallela-Sirén on kutsuttu yritykseen motivoimaan työntekijöitä Gutenbergia ja UFOja käsittelevällä esitelmällään.

Ota kantaa: Tunnistatko itsesi tai työpaikkasi teeseistä?


AVAINSANAT:

Kommentit (59)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)17.3.2012 12:14

En kyllä suurimmalta osin voi noita allekirjoittaa, kun entistä työelämääni muistelen. Olinkohan liian tosikko tai rehellinen, kun todella tein töitä?!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)18.2.2012 10:41

Miten omassa maatalossa tehdään töitä? Hommat hoidetaan ja sitten levätään. Miten tuntipalkalla tehdään töitä? Siinä se ero.
Yrittäjä tekee aina omat työnsä urakkapalkalla ja sillä saa yrityksen kannattamaan, koska ei käytä työaikaansa näyttelemiseen.

Kuinka usein ja kenen suusta olette kuulleet sanonnan: ei mitään kiirettä, olen tuntipalkalla.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.2.2012 15:17

Niin,tälläista on työelämä,tervetuloa!Muistakaa kun porukoilta pummitte teininä rahaa,että mistä se raha tuli,työelämä kärsimyksen kautta pieninä paloina ja isukkia väsytti jo...Aikuisuus on ihanaa,niin luultiin nuorena,ähäkutti,läl,läl,lää...

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.2.2012 12:58

Työpaikoilla ei osata ajatella, koska siihen ei anneta aikaa. Tupakkatauot ja pitkät kahvitauot eivät ole sallittuja, kunhan vain puurretaan. Yksikin rauhassa muhinut idea voi olla tärkeämpi kuin kuukausien aivoton puurtaminen.

Työ vapauttaa suomalaisen urpon - mutta vasta haudassa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.2.2012 12:31

..."10. Ei duunissa edes kuulukaan olla kivaa.

Miksei?

Miksi hyväksyä lähtökohtaisesti se, että yli puolet valveillaoloajasta on turhauttavaa kärsimystä, jos sille voisi vaikka tehdä jotain?..."


Joo tämä kohta kolahtaa koska olen miettinyt itsekin "miksei voi olla kivaa?". Eikä "kiva" tarkoita mitään lusmuilua tai sellaista mikä aivan heti tulee mieleen.

Koska on töissä, myy aikansa ja sen pienen osuutensa itsestään työmaan käyttöön, kyllähän se lähtökohtaisesti voisi olla "jäntevää" ja "ryhdikästä" (ei tarkoita välttämättä ulkoisesti) ja hyvin asennoitunutta ja omaa kokemusta tärkeänä olemisesta siltä pieneltä osin. Se on sitten sitä "kivaa".

miettii helen

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.2.2012 12:22

Lähetin lehtileikkeen äidilleni, joka toivoo, että "joutuisin" kuukausipalkkatöihin, koska juttu on kokemukseni perusteella 99-prosenttisesti totta ? varsinkin kohta 6. Se yksi prosentti on provokaatiota, sarkasmia, kyynisyyttä, toisin sanoen tyylipuhdasta Lehtolaa. Hyvä!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.2.2012 00:42

Samba jees. Työ nou.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.2.2012 00:18

Lehtola halusikin ihmisten ottavan kilarit jutustaan. Totta toinen puoli,kuitenkin provosoivaa liioittelua. Lehtola haluaa keskustelua ja me kaikki menimme halpaan ja nyt haluamme puolustautua tai ollaaan vähän samaa mieltäkin. Koko juttu oli kohdistettu toimihenkilöihin, kunnon työmiäs painaa 8 tuntia perssuoli pitkällä sillä aikaa kun toimarit istuu kahvilla ja väliajat naputtelee läppäreitään tärkeen näkösinä, vissiin facebookissa, siellä avokonttorin ihanassa maailmassa. Sitä mää eniten ihmettelen kun Aamulehti tuodaan joka aamu mun postilaatkosta mielenkiintoisia juttuja väärällän. Taitaa siellä joku tehdä hommiakin, ota siitä Lehtola mallia. Oisko sulla jotain ongelmia työpaikalla?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 18:47

"Miksi käytössä termi "työläinen"?" - joku ihmetteli. Ei työläinen ole työläisestä miksikään muuttunut, vaikka onkin siirtynyt tehtaasta toimistoon. Ja onhan meille nyt tulossa työväen presidenttikin - tarvitseehan hänkin alamaisia.

Se tässä mietityttää, mikä tämän kirjoituksen tarkoitus on? Jokainen toimistotyöläinen varmasti omalta kohdaltaan tunnistaa jonkin tilanteen ja hetken joka sopii näihin teeseihin - aivan samalla tavalla kuin jokainen horoskooppien lukijakin tunnistaa horoskoopin omakseen. Mutta on se koko totuus? Onko se edes totuus? Ja mitä sitten? Muutama yksittäinen rohkea henkilö voi tehdä henkilökohtaisen päätöksen ja siirtyä vaikka leipäjonon ruoanjakajaksi, mutta ei se työelämää miksikään muuta. Vai uskooko Lehtola ja EVA, että kun nämä asiat nyt paljastetaan niistä tähän mennessä tietämättömille työläisille, niin nämä yhtäkkiä valaistuvat ja työt alkavat sujua aivan uudella mallilla riippumatta siitä, millaiset esimiehet, järjestelmän ja "prosessit" työpaikalla on.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 17:54

Lehtola ei kyllä tiedä TYÖLÄISESTÄ ja oikeasta työnteosta yhtään mitään. Tyhjäntoimittaja kommentoi ilmeisesti kulttuurialan haahuilijoitten toimia marginaaliyrityksissä. Artikkeli on lähinnä Lehtolan ennakkoluulojen ilmentymä ja yhtymäkohdat todellisuuteen satunnaisia.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 4 5 6

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Pirkanmaa

Varo varkaita: Rahat viedään taskuista Rauhaniemen pukukopissa

rauhaniemiwww

PIRKANMAA 11

Älä jätä arvotavaraa tai rahaa taskuihisi Tampereen Rauhaniemen kansankylpylän pukukopeissa! Kesä vasta tekee tuloaan, mutta jo tähän mennessä on paljastunut ainakin... Lue lisää

Kolarit ruuhkauttivat Tampereen keskustaa

wwwkolari

PIRKANMAA 212

Tampereen keskustassa sattui kaksi kolaria pahimpaan ruuhka-aikaan keskiviikkona. Toinen kolareista sattui Hämeenkadulla Stockmannin tavaratalon edustalla ja toinen Itsenäisyydenkadulla hieman ennen... Lue lisää


Ulkomaat

Italian pääministeri vannoo sotaa mafiaa vastaan

ULKOMAAT 00

STT, AFP, Reuters Italian on taisteltava armoa antamatta mafiaa vastaan, sanoi pääministeri Mario Monti Sisiliassa keskiviikkona. Palermossa vietettiin mafian murhaaman tuomarin Giovanni Falconen kuoleman 20. Lue lisää


Talous

Reuters: Euromaat varautuvat Kreikan lähtöön

TALOUS 03

Euromaat alkavat uutistoimisto Reutersin tietojen mukaan valmistautua Kreikan lähtöön eurosta. Reutersin mukaan euromaiden virkamiehistä koostuvassa yhteistyöryhmässä sovittiin... Lue lisää


Urheilu

Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

13117572-www

URHEILU 13

Jalkapallon EM-kisat 2012 käydään Puolassa ja Ukrainassa 8.6. Lue lisää


Kiekko

MM-kisojen turnausmuodoksi riittää vaihtoehtoja – mikä on suosikkisi?

kiekkovoittowww

KIEKKO 221

1) 20 maata Alkulohkot: A: Venäjä, Kanada, Sveitsi, Valko-Venäjä, Kazakstan B: Suomi, Slovakia, Saksa, Ranska, Slovenia C: Tšekki, USA, Latvia, Itävalta, Unkari D: Ruotsi, Norja,... Lue lisää


Viihde

Maisteri Frangenin tärkeä alkoholineuvo kesäfestareiden ensikertalaiselle

Kopio simo3

VIIHDE 13

Maisteri Simo Frangen on jo kokenut festarikävijä. Kesää hän aikoo viettää kesää muun muassa Tammerfestissä ja Red Hot chili Peppersin keikalla, jonka maisteri... Lue lisää


Kulttuuri

Ennätyssuosio: Loppuunmyyty Pyynikin kesäteatterin Kuuma kesä ’85 sai lisänäytöksiä

5459071

KULTTUURI 10

Tampereen Pyynikin kesäteatterin ensi kesän näytelmän Kuuma kesä ’85 lippuja on kysytty ennätystahtiin. Kaikki kesän esitykset ovat olleet loppuunmyytyjä jo useita viikkoja. Lue lisää


Pääkirjoitukset

Kunniallinen väliaika

PÄÄKIRJOITUKSET 10

Maassa oli käyty pitkää sisällissotaa, jossa maan hallitus taisteli kansainvälisen tuen turvin kapinallisia vastaan. Tukijoukkojen tappiot aiheuttivat kotirintamalla sotaväsymystä, joka... Lue lisää


Asuntomessut

Uutisia

  1. Jalkapallotuloksia Ruotsista ja Norjasta

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 22:24 1 0

  2. Kunniallinen väliaika

    PÄÄKIRJOITUKSET 23.5. 22:38 0 0

  3. Analyysi: Tampere tunnetaan nyt kalsareista

    PÄÄKIRJOITUKSET 23.5. 22:39 0 0

  4. Tuottoisa ideahautomo

    PÄÄKIRJOITUKSET 23.5. 22:39 0 0

  5. Joey Bartonille 12 ottelun panna

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 22:08 1 0

  6. Italian pääministeri vannoo sotaa mafiaa vastaan

    ULKOMAAT 23.5. 22:11 0 0

  7. Rodriguez rutisti etappivoittoon ystävänsä muistoksi

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 22:09 1 0

  8. Liikennekaaos nostatti mellakan Sao Paulossa

    ULKOMAAT 23.5. 21:14 1 0

  9. Jalkapallon EM-kisat 2012 - koko otteluohjelma! Näin näet ne televisiosta

    URHEILU 23.5. 21:05 1 3

  10. Reuters: Euromaat varautuvat Kreikan lähtöön

    TALOUS 23.5. 20:49 0 3

  1. Juurihan digiaika alkoi! Pian televisiot myllätään taas uusiksi

    KOTIMAA 23.5. 11:09 1 61 9102

  2. Poliisi otti kadonneen 14-vuotiaan kiinni Tampereella kilpajuoksun jälkeen

    KOTIMAA 23.5. 09:39 2 17 6214

  3. Karkottaisiko Frontside Ollien soittaminen Keskustorin juopot?

    KOTIMAA 23.5. 07:13 2 54 5698

  4. Hämmennys lähiössä: Kerjäläiset kolkuttelevat kotiovilla

    KOTIMAA 22.5. 10:41 11 190 4640

  5. Tämän takia Mustalahti vilisi poliiseja

    PIRKANMAA 23.5. 14:09 1 4 4576

  6. IL: Pikkutyttö kuoli yksin sairaalassa - Vanhemmille ei ole tilaa

    KOTIMAA 23.5. 09:11 3 38 4382

  7. Valitus nurin: Halpabussiyhtiö sai luvan ajaa Tampereen ja Helsingin väliä

    KOTIMAA 23.5. 10:00 1 31 4361

  8. Kuninkaankadun surma: Nainen tapettiin käsipainolla, raiskauksen uhreja etsitään yhä

    KOTIMAA 23.5. 14:06 0 6 4159

  9. Tolppaa päin suistunut Volvo romuttui pahasti

    KOTIMAA 23.5. 14:56 1 30 4105

  10. Tanssikoulun seksuaalirikostutkinta: 11 raiskausepäilyä

    KOTIMAA 23.5. 20:04 1 7 3893


Kotimaa

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 26

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 46

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Puheenaihe: ”Ei kannata sopia itse kaikesta” – Nämä ovat Metalliliiton kolme teesiä

5354492www

KOTIMAA 59

Se, mikä ennen oli itsestäänselvyys, asetetaan tänään helposti kyseenalaiseksi. Tämä sinänsä terve ilmiö on yksi kaikenpuolisen kehityksen peruslähtökohta. Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4336

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 79278

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 1000

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot