India Times: VR on maailman paras rautatieyhtiö – Oletko samaa mieltä?
Suomalainen VR on maailman paras rautatieyhtiö, listaa intialaisen India Timesin verkkosivu. India Times on tehnyt listan kymmenestä parhaasta ja mukavimmasta junasta ja junayhtiöstä eri puolilta maailmaa.
Listaus perustuu junateknologiaan, hintatasoon, reitteihin, palveluihin ja matkustamisen mukavuuteen.
India Timesin mukaan Suomi on maa, jossa kaikki toimii: on puhdasta, tehokasta ja ongelmatonta. VR ei ole lehden mukaan poikkeus tästä, ja esimerkiksi Helsingistä maaseudulle matkaamiseen VR on paras tapa.
VR:n takana kyselyssä kakkosena on Australian Great Southern Rail Limited ja kolmosena AVE Espanjasta. Top 10 -listalla ovat myös muun muassa Etelä-Korean KTX, Venäjän Russian Railways ja Britannian Eurostar.
Muut pohjoismaiset junayhtiöt eivät yltäneet listalle.
Oletko samaa mieltä vai oletko matkoillasi törmännyt parempaan junayhtiöön?









DB on tosi byrokraattinen, ylihinnoiteltu, törkeä, epäluotettava ja joka noin kolmannella matkalla asiakas ei edes pääse perille.
Saksassa ihmiset välttävät junalla matkustamista kuin ruttoa - ja monesta hyvästä syystä.
Junat ovat lähes aina myöhässä, tiedotus ja palvelu ovat alta kaiken arvostelun, hinnat ovat tähtitieteellisiä ja asiakas aina väärässä.
Asun Saksassa, matkustan työn takia paljon ja ikävöin Suomen ystävällistä ja toimivaa junapalvelua.
VR tekee edelleen hyvää työtä. Älkää ottako DB:stä mallia jos haluatte pitää asiakkaat ja jatkaa toiminnassa!
Ilmoita asiaton kommentti