Sijoittajat päättävät, onko Facebook kupla vai kultakaivos
Sosiaalisen median supertähti Facebook on saanut koukkuunsa yli 845 miljoonaa aktiivista käyttäjää. Nyt mitataan, mikä tämän verkkoyhteisön arvo on rahassa.
Facebook on jättänyt listautumishakemuksensa Yhdysvaltain arvopaperimarkkinoille. Yhtiö pyrkii hankkimaan osakeannilla 5–10 miljardia dollaria.
Yhtiön markkina-arvon uskotaan nousevan 75–100 miljardiin dollariin, mikä tekisi siitä yhden maailman kalleimmista nettiyhtiöistä. Sen arvo olisi puolet Googlesta ja kuusi kertaa suurempi kuin Nokia.
– Sadan miljardin markkina-arvolla se painisi pörssissä samassa sarjassa kuin toimintansa jo vakiinnuttaneet globaalit jättiläiset kuten McDonald’s, toteaa Inderesin analyytikko Mikael Rautanen.
Odotukset on viritetty korkealle siihen nähden, että yhtiön liikevaihto oli viime vuonna 3,7 miljardia dollaria. Voittoa kertyi noin 700 miljoonaa dollaria.
Jos odotettua markkina-arvoa suhteutetaan liikevaihtoon, kertoimeksi tulee 27. Kun hakupalveluyhtiö Google meni pörssiin vuonna 2004, sen liikevaihtokerroin oli 10.
Yhtiön lopullinen markkina-arvo määräytyy sijoittajien kiinnostuksen perusteella.
– Tässä mitataan sijoittajien riskinnälkää, mutta uskon, että osakkeet kiinnostavat. Facebook on nuori, kasvava yhtiö, joka ei ole vielä täydessä tuloskunnossa, Rautanen sanoo.
Lue lisää perjantain Aamulehdestä







Millä matematiikalla FB:n arvo voisi olla 100mrd dollaria?
Tässä on vähän samaa fiilistä kuin väärässa rahassa, se kelpaa huijattaville mutta todellista arvoa sillä ei ole.
Ilmoita asiaton kommentti