Päivitetty 30.1.2012 12:19, julkaistu 30.1.2012 12:18

IL: Ministerin erityisavustaja erosi - Syynä miesten raskauslaki

Kuva: Jukka Ritola - Aamulehden arkisto
AamulehtiLähetä palautetta toimittajalle

Aamulla kerrottiin, että peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd) olisi ajanut lainmuutosta, joka mahdollistaisi, että mies voisi tulla raskaaksi. Asia liittyy translakiin.

Iltalehti sai ministeriöstä tietoja, joiden mukaan peruspalveluministeri olisi ollut hyvin aktiivinen lakimuutoksen edistämisessä. Tänään Guzenina-Richardson oli henkilökohtaisesti yhteydessä toimitukseen ja kertoi, että asiaa on suhmuroitu hänen selkänsä takana.

- Tällä päivämäärällä erityisavustajani on päättänyt erota. Kävimme äsken hyvin vakavan keskustelun tästä aiheesta ja hän ymmärsi, että hän on toiminut väärin, Guzenina-Richardson sanoi aamupäivällä.

Erityisavustaja ajoi miesten synnytyksen mahdollistavaa translakiuudistusta ministerin tietämättä.

Nykyisin transseksuaalin sukupuolen vahvistaminen edellyttää, että henkilö on steriloitu tai muusta syystä lisääntymiskyvytön eli ihmisestä voi tulla lain mukaan vastakkaisen sukupuolen edustaja vasta, kun hän on hedelmätön.

Iltalehden uutinen


AVAINSANAT:

Kommentit (108)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)4.2.2012 17:22

Maria Guzenina-Richardson toimi tässä suoraselkäisesti. Hyvä Maria!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.2.2012 16:25

Herkkä nenäni on haistavinaan alkavien samppanjasosialistien jäsentenvälisten vienoa sulotuoksua.

Kyseinen avustaja on nimittäin yksi presidentti Halosen suojateista.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.2.2012 12:14

"olkoon mies miehen housuissa alköönkä pyrkikö naiseksi.ne homot ja lespot jotka adoptoivat tanaan viatomia lapsia ja nain saataavat sitten ne lapset jotka on heilla, väärille teille heistakin tulee homoja ja lespoja.päättäjät!"

Vai niin että älköön mies pyrkikö naisten housuihin, ja lapsista tulee homoja la lesboja kun vain näkevätkin yhden ;-D
Panee miettii että miten sinusta tuli sinä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.2.2012 11:59

"... joudummeko pakoon arabi maihin moraalitomuutta,jossa moraali on korkealla.silla niin tulee varmaankin suomessa viela kaymaan kun nain jatkatte vahan aikaa viela.
raamattua lukeva..."

Jos nyt kuitekaan et sitä Raamattuasi pakkaa noihin matkatavaroihisi, islamistisissa maissa ei niin kauheesti välitetä siitä kirjasta.
Muuten toivotan oikein hyvää ja kauan kestävää matkaa ja mahdollisimman kauas.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)1.2.2012 11:56

Ministerillä on ollut kiire kertoa uusista innovaatioista so. verojen korotuksista/säästöistä ja leikkauksista ja noihin tilaisuuksin on vielä usein niin kiire että tulee hiukan "hurruuteltua pikkasen ylinopeuttakin "

Siinä ei ennätä tarkkailemaan mitä avustajat tekee, ja kun vielä avustajilta vaaditaan pätevyttä ja ammataitoa niin ei ole ihme että näitä sattuu, pääseehän ministeriksi jo levynpyörittäjän koulutuksella. Kuten esimerkki ministerimme osoittaa.
Seuraava solisalirattien ehdotus on varmaan miesten äitiysloma.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)31.1.2012 23:03

Onhan aikoihin eletty, että "koiraskin" poikii?
Voi lapsi raukat jos tuollainenkin laki sallitaan. Eikö meillä Suomessa ole jo ihan riittävästi ongelma-lapsia ja -nuoria ns. tavallisista suhteistakin syntyneissä ettei tarvitsisi lapsiraukkojen vielä joutua tuon kaltaisten ongelmien, kuten äiti onkin mun isä, vai päin vastoin?

Karvinen mietti kaverinsa kohtaloa,kun se joutui eläinlääkäriin. "Meni setänä sisälle, ja tuli tätinä takaisin"

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)31.1.2012 15:23

Adoptio
31.01.2012 Aamulehdessä etusivun juttuna oli adoptioiden määrän lasku Suomessa. Kiinnitin huomiota, että vaatimuksena oli adoption hakijalla kristillinen tausta.

Mietin pienempiä uskontoja, jotka sanovat olevansa kristittyjä, kuten Jehovan Todistajat, onko heillä mahdollisuus adoptoida lapsi ulkomailta tai kotimaasta?

Mietin asiaa adoptoidun lapsen kannalta, jos hänet adoptoidaan Jehovan Todistajaperheeseen, niin lapsella on edessä kouluttaminen hyvin tiukkaan kurinalaisuuteen.

Jehovan Todistajilla on viikoittain useita kokouksia, joihin lapset totutetaan mukaan. Kieltoja on lukuisia, kuten joulu, syntymäpäivät, urheiluseurat, kaveripiiri jne.

Mielestäni säälittävä tilanne tulee siinä vaiheessa, kun lapsi kasvaa ja saattaa ajatella eri tavalla kuin hänelle on opetettu. Jos lapsi on jo nuoruudessaan suorittanut niin sanotun upotuskasteen ja tekee jotakin sellaista, mikä Jehovan Todistajien uskon mukaan on syntiä, niin adoptio lapsi erotetaan seurakunnasta. Erottamisen vaikutukset ovat ankarat. Vanhemmat, tässä tapauksessa adoptiovanhemmat eivät saa enää olla tekemisissä erotetun kanssa ja mahdolliset järjestössä muodostuneet ystävyyssuhteet lakkautetaan. Tervehtiminenkin lopetetaan.

Tällaisen erottamisen tarkoituksena on saada erotettu katumaan ja palaamaan Jehovan Todistajien seurakuntaan.

Mielestäni tällainen toiminta olisi aivan liian raskasta adoptoidulle lapselle.

Olenko oikeassa/väärässä, käsityksissäni puhuttaessa Jehovan Todistajista ja adoptiosta?

Kaikella ystävyydellä, Irmeli

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)31.1.2012 08:00

Vain laista sen onkin kysymys - aika kohdutonta.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)31.1.2012 03:28

Ehdotan lakiin kirjattavaksi, että vain kaksineuvoinen ihminen on tasa-arvoinen. Tällöin voi sekä synnyttää että siittää, milloin mikäkin tuntuu parhaimmalta. Myös lapset tykkää kun on perheessä enemmän isiä ja äitejä kuin on ihmisiä!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.1.2012 23:47

Ministeri tehtäviensä tasalla? Anna mun kaikki kestää.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 .. 11

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Pirkanmaa

”Koulujen päättäjäisiltaan ei tarvitse kuulua alkoholimyrkytys”

puuhanaiset 1

PIRKANMAA 10

Peruskoululainen, mitä jos et tänä vuonna menisikään juhlimaan kesäloman alkua Tampereella Rosendahlin rantaan. Päättäripäivänä voisit sen... Lue lisää

Autoilija: Tammelassa Murtokatu suljettu lauantaihin asti

PIRKANMAA 10

Murtokatu on suljettu keskiviikosta alkaen ajoneuvoliikenteeltä Tampereen Tammelassa. Katu on suljettuna välillä Tammelankatu – Itsenäisyydenkatu lauantaihin 26. Lue lisää


Ulkomaat

Kaukosäätimen keksijä kuoli - Ensimmäinen toimi jo 1955

COLOURBOX3893486_www

ULKOMAAT 10

Television kaukosäätimen keksinyt amerikkalainen Eugene Polley on kuollut. Hän oli kuollessaan 96-vuotias. Lue lisää


Talous

Kehitysrahaa vailla? Nyt etsitään ”uutta Angry Birdsiä” 18 miljoonalla!

TALOUS 30

Onko sinulla ja yritykselläsi idea hyvästä mobiilisovelluksesta, mutta kehitysrahaa puuttuu? Jos näin on, kannattaa ehkä kääntyä AppCampus-hankkeen puoleen. Lue lisää


Urheilu

Ratina täyttyi nuorista urheilijoista

URHEILU 10

Tytöt edeltä, pojat perästä. Tampereen Ratinan stadion täyttyi tiistaina alakouluikäisistä tytöistä, jotka kilpailivat Tampereen koulujen välisissä... Lue lisää


Kiekko

MM-kisojen turnausmuodoksi riittää vaihtoehtoja – mikä on suosikkisi?

kiekkovoittowww

KIEKKO 213

1) 20 maata Alkulohkot: A: Venäjä, Kanada, Sveitsi, Valko-Venäjä, Kazakstan B: Suomi, Slovakia, Saksa, Ranska, Slovenia C: Tšekki, USA, Latvia, Itävalta, Unkari D: Ruotsi, Norja,... Lue lisää


Viihde

Maisteri Frangenin tärkeä alkoholineuvo kesäfestareiden ensikertalaiselle

Kopio simo3

VIIHDE 11

Maisteri Simo Frangen on jo kokenut festarikävijä. Kesää hän aikoo viettää kesää muun muassa Tammerfestissä ja Red Hot chili Peppersin keikalla, jonka maisteri... Lue lisää


Kulttuuri

Jatkopaikka jäi saamatta, mutta Pernilla Karlsson hehkui tyytyväisyyttä – ”Mahtava kokemus!”

03230679

KULTTUURI 612

Suomen euroviisuedustaja Pernilla Karlsson nautti täysillä euroviisujen ensimmäisestä semifinaalista, vaikka paikka finaaliin ei auennut. – Ei harmita. Lue lisää


Pääkirjoitukset

Analyysi: Urpilaisen uskomaton kasvutarina

PÄÄKIRJOITUKSET 53

1. Hallituksessa sdp:n saldo on selvästi plussalla. Lue lisää


Asuntomessut

Uutisia

  1. Wadea hymyilytti NBA-pelin murskavoiton jälkeen

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 08:01 1 0

  2. Kings eteni Stanley cupin finaaliin jatkoaikavoitolla

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 08:48 0 0

  3. Jääkiekkotuloksia NHL:stä

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 07:54 1 0

  4. IL: Pikkutyttö kuoli yksi sairaalassa - Vanhemmille ei ole tilaa

    KOTIMAA 23.5. 08:57 1 0

  5. Finnairin lentäjät päättävät, hyväksyvätkö he säästösopimuksen

    KOTIMAA 23.5. 08:42 0 0

  6. Etelä-Korea: P-Korean ihmisoikeudet ydinasetta tärkeämpiä

    KOTIMAA 23.5. 08:37 1 0

  7. ”Koulujen päättäjäisiltaan ei tarvitse kuulua alkoholimyrkytys”

    PIRKANMAA 23.5. 07:23 1 0

  8. Väkivalta: Nainen ei hae apua helposti

    KOTIMAA 23.5. 08:08 1 0

  9. Kaukosäätimen keksijä kuoli - Ensimmäinen toimi jo 1955

    ULKOMAAT 23.5. 08:04 1 0

  10. "Olympialaisiin tulevat homot, hakekaa turvapaikkaa"

    URHEILUSÄHKEET 23.5. 03:30 1 0

  1. Karkottaisiko Frontside Ollien soittaminen Keskustorin juopot?

    KOTIMAA 23.5. 07:13 1 1 1725

  2. Näillä kalsareilla irtosi voitto! ”Ilmentävät Tampereelle ominaista huumorin tyyliä”

    KOTIMAA 22.5. 21:14 2 10 1208

  3. Mitä tehdä, kun nestekaasupullo syttyy palamaan?

    KOTIMAA 22.5. 19:05 1 10 1039

  4. Hämmennys lähiössä: Kerjäläiset kolkuttelevat kotiovilla

    KOTIMAA 22.5. 10:41 11 168 1003

  5. 16-vuotias tamperelaistyttö kateissa jo puolitoista kuukautta

    KOTIMAA 22.5. 16:02 2 9 985

  6. Jatkopaikka jäi saamatta, mutta Pernilla Karlsson hehkui tyytyväisyyttä – ”Mahtava kokemus!”

    KULTTUURI 23.5. 00:22 6 12 854

  7. TunneTampere on menestys: Ruoka ja tunnelma vetäneet Hämeenpuistoon jo 60 000 kävijää!

    PIRKANMAA 22.5. 21:15 1 19 809

  8. Jo kolme törmäystä: Naiskuski päästää lapsen suojatielle ja ajaa sitten päin

    KOTIMAA 22.5. 15:53 3 23 788

  9. Koulun työharjoittelu päättyi traagisesti: Poika menehtyi trukkiturmassa

    KOTIMAA 22.5. 18:08 1 19 778

  10. Demariosasto ehdottaa: Ei enää kesäaikaa

    KOTIMAA 23.5. 07:41 1 0 741


Kotimaa

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Kumouksen tulos, naiset ulos

144961114

ULKOMAAT 10

Vielä maaliskuussa Egyptin poliittiset portinvartijat etsivät kiihkeästi niin sopivia kuin päteviäkin presidentinvaaliehdokkaita. Tiedotusvälineiden esittelemä nimilista oli pitkä,... Lue lisää

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 46

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Puheenaihe: ”Ei kannata sopia itse kaikesta” – Nämä ovat Metalliliiton kolme teesiä

5354492www

KOTIMAA 59

Se, mikä ennen oli itsestäänselvyys, asetetaan tänään helposti kyseenalaiseksi. Tämä sinänsä terve ilmiö on yksi kaikenpuolisen kehityksen peruslähtökohta. Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 4336

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 79277

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11817

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 990

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot