Leopard mahtuu juuri ja juuri tavalliselle ajoradalle – Katso video!
Sotilasmestari Heikki Iittaisen työmaa on jyhkeä ilmestys. Hän kapuaa kolme metriä korkean Leopard-panssarivaunun kylkeä pitkin rungolle ja pujahtaa vaunun etuosassa olevasta luukusta ohjaamoonsa.
Hetken hehkutus, ja valtava 12-sylinterinen turbodiesel jyrähtää käyntiin Parolan panssariprikaatilla. Vaunu tuprauttaa ilmoille kahdesta pakoputkestaan kitkerät diesel-savut.
Vaunun johtaja, sotilasmestari Kari Järvinen on kiivennyt torniin ajajan yläpuolelle. Hän on se, joka tarkkailee ympäristöä ja antaa ohjeet ajajalle.
Vaunun takaosassa jyskyttää tasaisesti 12-sylinterinen turboahdettu esikammiodiesel. Sen iskutilavuus on huikeat 47,6 litraa eli jokaisen sylinterin tilavuus vastaa kahden perheauton moottorin iskutilavuutta.
Tiistaina Iittanen esiintyy teille Tampereen Hämeenkadulla itsenäisyyspäivän paraatissa.
Lue lisää Leopardista tiistain Aamulehdestä!









Niille, jotka sanovat "Eihän me tarvita tuollaisia panssarivaunuja tai hornetteja, me elämme rauhan aikaa, emme sodan", kuulkaas tällaista yksinkertaista perustelua:
Jos valtiolla ei ole uskottavaa puolustusta, tai puolustusta ollenkaan, niin sellaisella valtiolla on pian vieraan valtion armeija rajojensa sisäpuolella.
Mieluummin pidän Suomessa suomalaisen puolustusvoiman. Vaikka elämmekin rauhan aikaa, niin kuten WW1 - WW2 välissä saatiin todeta, ei pidä tuudittautua sellaiseen tunteeseen, että tämä rauha kestää ikuisuuden. Se. Ei. Pidä. Paikkaansa.
Sotia on ollut aina ja tulee aina olemaan. Niin kauan, kuin ihminen pysyy ahneena ja kateellisena, on sotia. Jos pasifistit sun muut armeijaa vastaan olevat olisivat saaneet ennen vuotta -39 tahtonsa läpi kokonaisuudessaan ja laskeneet Suomen Puolustusvoimat 100% lopulliseen reserviin, emme olisi täällä nyt, vaan nykysukupolvet asuisivat tod. näk. Siperiassa.
Pointtini on se, että Itsenäisellä valtiolla täytyy olla uskottava puolustus ja sen voi saada vain siten, että on nykyaikainen toimiva kalusto ja koulutettu osaava miehistö, sekä luja johtajakanta(aliupseerit ja upseerit).
Ilmoita asiaton kommentti