Päivitetty 18.10.2011 07:51, julkaistu 18.10.2011 07:50

Puheenaihe: ”Uskonto on paras itsensä huijaamisen tapa”

Biologi ja kirjailija Jerry Coyne puhuu suoria sanoja tieteellisen maailmankatsomuksen puolesta.

Juutalaisperheen vesa makoili 1960-luvulla sohvalla ja kuunteli Beatlesien Sgt. Pepper -albumia. Yhtäkkiä hän sai oivalluksen.

– Tajusin, että mikään mitä minulle oli opetettu jumalasta ja uskonnosta ei pitänyt paikkaansa, ja että kuolema olisi loppuni.

Poika alkoi täristä ja hikoilla.

– Hetken minusta tuntui todella pahalta.

– Sitten pääsin sen yli, mies naurahtaa.

Toisaalta Coynella ei ole syytä iloon. Hän on paitsi yhdysvaltalainen ateisti (49 prosenttia amerikkalaisista ei suostuisi äänestämään ateistia presidentiksi), myös yhdysvaltalainen evoluutiobiologi (vain 16 prosenttia amerikkalaisista uskoo tieteelliseen evoluutioon).

Mies ei ole katkera, mutta kohtuullisen reippaita näkemyksiä hänellä on. Jos pidät itseäsi hartaana uskovaisena, nyt lienee hyvä hetki ottaa hatusta kiinni.

1Uskonto on ongelma.

”Olen hieman pettynyt siitä, että pelkkä tosiasioiden esittäminen ei riitä silloin, kun evoluutioteoria on ristiriidassa ihmisten ennalta omaksutun uskonnollisen maailmankatsomuksen kanssa.

Suuri osa yhdysvaltalaiskouluista tekee varsin hyvää työtä biologian opetuksessa. Mielestäni uskonto, ei tietämättömyys, on tässä se todellinen ongelma. Siksi olen ryhtynyt myös uskontokriitikoksi.”

2Uskonto ei löydä totuutta.

”Ihmiset vihaavat aina toisiaan etnisen taustan tai maantieteen vuoksi, mutta uskonto on yksi maailman suurista erottelevista voimista. Uskonnot eivät voi löytää totuutta, koska ne esittävät yhteensopimattomia väitteitä, joista parhaimmillaan yksi voi pitää paikkansa. Mielestäni kaikki ovat väärässä.”

3Totuuteen on vain yksi tie.

”Tiede, laajasti määriteltynä empiiristen havaintojen ja järkeilyn yhdistelmä. Richard Feynmania lainatakseni tiede on paras tapa olla huijaamatta itseämme.

Uskonto taas on paras itsensä huijaamisen tapa: ihmiset tietävät, mitä haluavat uskoa. Yleensä se opetetaan jo vanhempien toimesta, ja sen jälkeen ihmiset vakuuttavat itselleen sen olevan totta. Ja kun tämä askel on otettu, voidaan omaa totuutta alkaa syöttää muille ihmisille. Pakkosyöttö, ei usko itse, on uskonnon perimmäinen ongelma.”

4Tiedekään ei tiedä kaikkea, mutta siitä viis.

”En usko, että koskaan tiedämme miten elämä sai alkunsa. Voimme toistaa sen laboratoriossa, mutta emme olleet paikalla silminnäkijöinä. Mutta väite siitä, että jumala oli kaiken takana, koska emme ymmärrä elämän syntyä... se on aivan sama kuin väittäisi elämän synnyttäjäksi menninkäistä, örkkiä tai lohikäärmettä.

Väite siitä, että joku jota ei ole olemassa, selittäisi tuntemattoman, ei ole toiminut tieteen historiassa, ja mielestäni se on myös filosofisesti järjetöntä.”

5Uskontokritiikki ei ole vain taistelua evoluutioteorian puolesta.

”Evoluutio on ammattini, mutta sen hyväksyminen ei ole niin tärkeää kuin esimerkiksi afgaanityttöjen oikeus käydä koulua ilman, että joku heittää happoa naamalle.”

6Suora uskontokritiikki ei ole ainoa keino.

”Uskonnollisuuden ja sosiaaliturvan välillä on merkittävä korrelaatio. Eräs uskonnollisuuden syy on ihmisten turvattomuuden tunne; silloin on helpompi kääntyä taivaallisen huolenpitäjän puoleen.

Kun puhun halusta päästä eroon uskonnoista... no joo, mutta siihen on erilaisia keinoja. Voi kirjoittaa kirjan kuten Christopher Hitchens ja Richard Dawkins, mutta voi myös parantaa yhteiskuntaa niin, että tarve uskonnoille vähenee. Tämä on vaihtoehtoinen, vähemmän kova tapa.”

7”Militantti ateismi” on hämäystä.

”Viisi vuotta sitten amerikkalaisilta kysyttiin, mitä he tekisivät jos joku tieteen toteennäyttämä asia olisi ristiriidassa heidän uskontonsa kanssa. 64 prosenttia sanoi, ettei uskoisi faktaa.

Mielipiteeni on, että uskonto on ongelma, mutta todisteet tukevat mielipidettäni. Militantti us on taas leima, jolla väheksytään ateisteja. Ei demokraattipuolueen kritisoijia kutsuta militanteiksi republikaaneiksi.”

8Tieteen ja uskonnon ristiriita on todellisuutta.

”Ainoa tapa olla älyllisesti rehellinen uskovainen tiedemies on olla uskomatta mihinkään uskontoon, joka edellyttää jumalolentoa. Erityisesti sellaista jumalolentoa, joka joko loi maailmankaikkeuden tai toimii universumissa nykyhetkellä. Tämä sulkee pois melkeinpä kaikki uskonnot.

Oman määritelmäni mukaan tiede sulkee pois kaiken uskon jumaluuteen tai yliluonnollisiin voimiin, eikä itsensä vakavasti ottava tiedemies voi hyväksyä tuollaisia asioita ilman todisteita. Eikä niitä todisteita ole.”

9Kritiikki on hyödyllistä.

”Sanotaan, että uskonto on tullut jäädäkseen, mutta Länsi-Eurooppa oli aiemmin paljon nykyistä uskonnollisempi, ja asiat ovat näissä maissa tästä syystä nyt paremmin. Jopa Yhdysvalloissa sekularismi on kasvussa.

Ilman jumalia voi selvästikin olla hyvä ihminen, kuten moni ruotsalainen tai suomalainen.

Uskonnon kiihkomielisimmät muodot kuten militantti islam eivät väisty helpolla. Mutta en kritisoisi uskontoa jos pitäisin toimintaani hyödyttömänä.

Näkemystäni voidaan pitää tylynä, mutta ei ole minun vikani, että ihmiset eivät kestä uskonsa arvostelua. Tiedemiehenä en ymmärrä ajatusta, jonka mukaan joitakin asioita ei sovi kritisoida.”

Kuka: Jerry A. Coyne

Syntynyt 1949.

Ekologian ja evoluution professori Chicagon yliopistossa.

Coynen suomeksi ilmestynyt kirja, Miksi evoluutio on totta, arvioidaan sivulla B16.

Ottaa näkyvästi osaa keskusteluun älykkäästä suunnittelusta, uskonnoista ja ateismista.

Kirjoittanut muun muassa The New Republiciin, Times Literary Supplementiin, Guardianiin sekä USA Todayhin.

Blogi osoitteessa whyevolutionistrue.wordpress.com

Oho: Pitää kovasti kissoista ja bloggaa niistä säännöllisesti.

Ota kantaa: Voitko kuvitella maailmaa ilman uskontoja?


AVAINSANAT:

Kommentit (1086)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)26.4.2012 18:17

Hellyttävää kuinka joku aikuinen ihminen uskoo Torinon käärinliinan aitouteen. Se että monet uskovatkin sanovat sen olevan väärennös johtuu tietysti siitä että käärinliinan toditusarvo on nolla. Minkään suhteen. Se on ihan hyvin tehty väärennös keskiajalta ja sen todistusarvoa vähentää vielä se että liinoja on ollut aikanaan useampikin. Nyt esillä ollut liina on kopio aikaisemmasta.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)26.4.2012 10:32

"Jos ja kun joku puhuu "rätistä", se paljastaa aika paljon kirjoittajasta. "

Jälleen jonkinmoinen ad hominem-viritelmä. Ihanan kristillistä.


"Jalkojen luiden rikkominenhan oli normaali tapa lopettaa ristiinnaulitun kärsimykset."

Arvatenkin sinulla on dokumentointi joka ikisestä ristiinnaulitusta? Jeesus ei ollut tuohon aikaan ainoa messias-ehdokas joka koki tuon kohtalon.


"Monet muut yksityiskohdat viittaavat täsmälleen evankeliumien kertomuksiin"

Aijaa? Tämä kristitty ei ole kanssasi samaa mieltä:

http://koti.phnet.fi/petripaavola/torinonkaarinliina.html


"Ja sinä puhut aivan kuin syntymekanismille olisi olemassa luonnollinen selitys. Sitä ei ole, eikä tule koskaan olemaan. "

Voisitko yksilöidä kyseisen kohdan, missä olen näin sanonut? Olen mielestäni lähinnä alleviivannut sitä että todisteidenpuute ei mikään ole todiste itsessään, vaan vetoamista tietämättömyyteen.

http://news.nationalgeographic.com/news/2009/12/091216-shroud-of-turin-jesus-jerusalem-leprosy/

Tämän tutkijan mukaan Torinon käärinliina ei sovi yhteen ensimmäisen vuosisadan Palestiinan hautaamistapojen kanssa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)25.4.2012 13:43

"Aitona minä? Rättinä jossa on omituinen kuvio? Et ole edelleenkään kertonut millä keinoin tutkijat ovat varmentaneet että kyseessä on kuva Jeesuksesta?"

Jos ja kun joku puhuu "rätistä", se paljastaa aika paljon kirjoittajasta.

Olen jo kertonut todisteista jotka viittavaat erittäin vahvasti siihen, ettei kuva voi olla kenenkään muun kuin Jeesuksen, ja tässä lisää todisteita:

http://www.uusitie.com/fin/
etusivu/u...2&selNews=1215

Klikkaa "lue lisää".

Se oletus että kyseessä olisi jonkun muun ristiinnaulitun kuva, eliminoituu sillä, että Jeesusta käsiteltiin poikkeuksellisella tavalla, kuten orjantappurakruunun laittamisella päähän, ja hänen luitaan ei rikottu. Jalkojen luiden rikkominenhan oli normaali tapa lopettaa ristiinnaulitun kärsimykset. Monet muut yksityiskohdat viittaavat täsmälleen evankeliumien kertomuksiin, ja Hiltunen puhuukin tässä yhteydessä viidennestä evankeliumista.



"Hiltunen puhuu aivan kuin syntymekanismin olisi jo todistettu olevan yliluonnollinen ja kankaassa maanneen Jeesuksen".

Ja sinä puhut aivan kuin syntymekanismille olisi olemassa luonnollinen selitys. Sitä ei ole, eikä tule koskaan olemaan. Tiede ja tutkimus on voinut vain nostaa kädet pystyyn, ja monet tutkijat viittaavat näin myös "taivaaseen". Kaikki viittaa yliluonnolliseen säteilyyn joka syntyi Jeesuksen ylösnousemuksen yhteydessä, kun hän nousi kuolleista kirkastetussa ruumiissan. Aivan kuten Raamattu on se kertonut.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)25.4.2012 09:31

"Torinon käärinliinaa voidaan pitää aitona nimenomaan nykyisten tieteellisten tutkimusten perusteella"

Aitona minä? Rättinä jossa on omituinen kuvio? Et ole edelleenkään kertonut millä keinoin tutkijat ovat varmentaneet että kyseessä on kuva Jeesuksesta?


"Torinon käärinliina on aito Jeesuksen hautaliina niin suurella varmuudella kuin vain uskallamme tunnustaa. Tämän kiistäminen ei voi perustua järkeen, tieteeseen eikä logiikkaan, vaan yksinkertaisesti pelkoon voida tunnustaa tämä maailmankuvaa mullistava tosiasia"

Koska ei ole järkevää esittää että muitakin ristiinnaulittiin Jeesuksen eläessä? Koska vetoaminen tietämättömyyteen jonkin kuvion syntymisprosessissa antaa vapaat kädet asettaa mitä tahansa liibalaabaa selitykseksi ja se on hyväksyttävä totuutena älyllisestä epärehellisyydestä huolimatta?

Hiltunen puhuu aivan kuin syntymekanismin olisi jo todistettu olevan yliluonnollinen ja kankaassa maanneen Jeesuksen. Saahan hän noihin uskoa, mutta hankala kuvitella etteikö tuo hänen vankkumaton uskonsa millään tavalla vaikuttaisi hänen tapaansa tulkita tuloksia.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)24.4.2012 23:00

Torinon käärinliinaa voidaan pitää aitona nimenomaan nykyisten tieteellisten tutkimusten perusteella, ja todeta vielä kerran, että radiohiiliajoitus antoi väärän tuloksen jälkeenpäin tehdyn paikkauksen takia. Eli kuten monessa yhteydessä on todettu, enää ei pidä vedota sille vuonna 1988 tehtyyn radiohiiliajoitukseen. Se on osoittautunut tieteelliseksi fiaskoksi, minkä jopa alkuperäisten tutkimuslaboratorioiden työntekijätkin ovat jo myöntäneet.

Torinon käärinliina on maailman tutkituin vanha reliikki, eikä mikään tutkimus ole voinut osoittaa sitä väärennökseksi. Suosittelenkin luettavaksi kirjaa "Valokuva Jeesuksesta ? /Juha Hiltunen".
Saanen lainata vielä dosentti Juha Hiltusta: "Torinon käärinliina on aito Jeesuksen hautaliina niin suurella varmuudella kuin vain uskallamme tunnustaa. Tämän kiistäminen ei voi perustua järkeen, tieteeseen eikä logiikkaan, vaan yksinkertaisesti pelkoon voida tunnustaa tämä maailmankuvaa mullistava tosiasia".

Torinon käärinliina ?teemanäyttely pidetään Savonlinnassa aikavälillä 29.6.?27.7. Tämä näyttely linkittyy Savonlinnan maineikkaisiin oopperajuhliin, jotka tuolloin täyttävät tasan 100 vuotta. Tapahtuma saa siis maksimaalista julkisuutta ei vain Suomessa, vaan myös kansainvälisesti. Tätä tukee mm. sitä varten tehtävä sävellystyö, joka on lajissaan ainutlaatuinen koko maailmassa, sekä kansainvälinen alan tutkijoiden seminaari (yleisölle avoin), jonka ajankohta on 21.7.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)19.4.2012 23:16

Naurettavaa että väärennöksestä tehty kopio olisi erityisen arvokas. Torinon käärinliinan "uusi" ajoitus on puppua. Ei ole kuin keskiajalta koko liina. Eivät tutkijat aiemminkaan ottaneet näytettä paikkapalasta. Miksi he niin olisivat tehneet ? Täysin hölmöä se olisi ollutkin. Käärinliina on väärennös ja sellaisena arvoton todistamaan Jeesuksen ylösnousemuksesta yhtään mitään.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.4.2012 10:17

"Antropologi Juha Hiltunen toteaa että useat nykytutkijat ovatkin päätyneet yhteen ainoaan mahdolliseen näkemykseen: "Kuva Jeesuksesta syntyi käärinliinalle Hänen ylösnousemuksensa hetkellä käsittämättömän valtavassa lyhytkestoisessa ruumiin sisältäpäin tulleessa sähköisessä energiapurkauksessa" "

Vau, nytkö nykytieteilijät tietävät siis Jeesuksen DNA:nkin? Vai millä keinoin he ovat varmentaneet että kyseessä on kuva Jeesuksesta? Olisikohan dosentti antanut oman vakaumuksensa "hieman" vaikuttaa tekstiinsä?


"Torinon käärinliinan tulee tänä kesänä entistä tutummaksi Savonlinnassa, sillä sen arvokas kopio saadaan esille näyttelyyn."

Eli liinasta, jota ei voitu muka kopioida, on tehty kopio?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.4.2012 13:50

Sub-tv esitti 15.4.-12 uusintana dokumentin Torinon käärinliinasta, johon ei ollut ehtinyt vielä uutta tutkimustietoa asiasta, joten se esitti vanhentunutta, eli väärää tietoa käärinliinasta. Myös teoriat Leonardo Da vincin mahdollisista maalauksista tai kuvauksista voidaan unohtaa. Käänteentekevä on nimittäin uusin tutkimustieto, että iänmääritykseen otetut kangaspalat olivat - varoituksista huolimatta - otettu liinan reunasta, joka oli huomaamattomasti jälkeenpäin (!) paikattu, ja siksi radiohiiliajoitus antoi väärän tuloksen. Eli tutkimus piti liinaa liian nuorena, ollakseen aito Jeesuksen käärinliina. Uusi kemiallinen analyysi (Raymond Rogers) osoittaa käärinliinan olevan Jeesuksen ajalta. Rogers oli itse ensimmäisissä ajanmääritystutkimuksissa mukana, jolloin hän piti liinaa väärennöksenä, mutta huomasi myöhemmin erehtyneensä iänmäärityksessä uusien tutkimuksien jälkeen.
Antropologi Juha Hiltunen toteaa että useat nykytutkijat ovatkin päätyneet yhteen ainoaan mahdolliseen näkemykseen: "Kuva Jeesuksesta syntyi käärinliinalle Hänen ylösnousemuksensa hetkellä käsittämättömän valtavassa lyhytkestoisessa ruumiin sisältäpäin tulleessa sähköisessä energiapurkauksessa". Tämä on siis tieteen näkemys, eikä niinkään uskonasia. Samalla tämä todistaa omalta osaltaan erittäin vahvasti koko kristillisen uskon keskeisimmän seikan, eli Jeesuksen ylösnousemuksen tapahtuneeksi tosiasiaksi. Jeesushan nousi Raamatun mukaan ylös kirkastetussa ruumiissaan ja tämä säteily aiheutti tuon kuvan käärinliinaan.

Torinon käärinliinan tulee tänä kesänä entistä tutummaksi Savonlinnassa, sillä sen arvokas kopio saadaan esille näyttelyyn. Lisäksi heinäkuun aikana järjestetään seminaareja ja yleisötapahtumia, joissa aiheena on kuuluisa pyhäinjäännös.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.4.2012 11:15

Aika erikoista että täällä yritetään todistella Torinon käärinliinaa aidoksi. Ensin väitetään ettei tiede voi tutkia yliluonnollisia asioita mutta sitten heti seuraavaksi tiedemiehet "todistavat" käärinliinan yliluonnollisen syntyperän. Miten he tämän tekevät ? Eihän tieteen pitänyt pystyä sanomaan siitä juuta eikä jaata ? Ja sitten professorilla on otsaa sanoa että jokainen päättää omantuntonsa mukaan ! Ei tiedemies voi sanoa että asia mistä ei saatu tieteellistä varmuutta on yliluonnollista. Ei koskaan. Ainakin jos on etiikaltaan järkähtämätön. Ateistina otan kantaa vain todisteiden perusteella. Ei ateisti lähde väittelemään "uskon" pohjalta. Käärinliinoista ei löydy todisteita mistään "jumalallisesta" joten se on vain tietynlainen kuriositeetti.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)2.4.2012 11:04

Torinon käärinliina on väärennös. Se on peräisin keskiajalta. Saa olla mikä professori hyvänsä jos puhuu paskaa käärinliinasta. Muutama uskovainen on todennut käärinliinan aidoksi. Mutta nuo säteilyjutut menee metsään. Näinhän on lähes kaikessa muussakin "todistelussa" joilla pyhäinjäännöksiä yritetään todistaa.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 .. 109

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Pirkanmaa

Syynä säästöt: Hatanpään sairaalasta suljetaan kirurginen osasto

sairaalawww

PIRKANMAA 10

Tampereen kaupungin säästötavoitteet merkitsevät kovaa karsimista erikoissairaanhoidossa. Hatanpään sairaalan yksi 18-paikkainen kirurginen osasto laitetaan kiinni, kertoi... Lue lisää

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 00

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää


Ulkomaat

Obama: Maailman johtajat haluavat Kreikan pysyvän eurossa

20120522_zaf_x99_026_www

ULKOMAAT 00

STT, AFPYhdysvaltain presidentin Barack Obaman mukaan maailman johtajat ovat yksimielisiä siitä, että Kreikan tulisi pysyä euroalueessa. Obama puhui Euroopan velkakriisistä tiedotustilaisuudessa... Lue lisää


Talous

Hurja syöksy alle tunnissa! Facebookin osakekurssi romahti

Facebook IPO

TALOUS 29

Verkkoyhtiö Facebookin kurssi romahti yhtiön toisena kaupankäyntipäivänä teknologiapörssi Nasdaqissa. Facebookin osake syöksyi alle tunnissa lähes 14 prosenttia. Lue lisää


Urheilu

Sari Multala purjehti MM-pronssia

11662568www

URHEILU 11

STT Sari Multala on purjehdinut pronssia Laser radial -luokan MM-kisoissa Saksan Boltenhagenissa. Multala nousi kolmanneksi MM-regatan päätöspäivänä oltuaan eilisen jälkeen... Lue lisää


Kiekko

MM-jääkiekko: Maailmanmestarien kotiinpaluu viivästyi useita tunteja

_DSC3698

KIEKKO 25

Aamulehti Jääkiekon maailmanmestaruuden Helsingissä voittaneen Venäjän joukkueen kotiinpaluu viivästyi useilla tunneilla. Fanit odottivat Moskovassa Sheremetjevon lentoasemalla... Lue lisää


Kulttuuri

Helsingin kaupungintalon vessoissa soi Pierudisko

KULTTUURI 00

Kiinnostaisiko kuulla, miltä ilmavaivat kuulostavat sämplättyinä? Taiteilija Petri Saarikko kutsui ystävänsä pierubrunssille, jonka aikana vieraat poikkesivat vessassa... Lue lisää


Pääkirjoitukset

Analyysi: Populisti älähti populismista

944478

PÄÄKIRJOITUKSET 10

1. Vihreät kehitti oman versionsa populismista. Lue lisää


Asuntomessut

Uutisia

  1. Obama: Maailman johtajat haluavat Kreikan pysyvän eurossa

    ULKOMAAT 22.5. 07:18 0 0

  2. Bulgarian maanjäristys - Tärinä kesti minuutteja

    ULKOMAAT 22.5. 07:17 0 0

  3. Kalifornian edustalla kellui tonneja marihuanaa

    ULKOMAAT 22.5. 07:18 0 0

  4. Syynä säästöt: Hatanpään sairaalasta suljetaan kirurginen osasto

    PIRKANMAA 22.5. 07:11 0 0

  5. Helsingin kaupungintalon vessoissa soi Pierudisko

    KULTTUURI 22.5. 07:12 0 0

  6. Junat: Myöhästymisiä ja peruutuksia - Tavaravaunu kaatui yöllä Riihimäen asemalla

    KOTIMAA 22.5. 07:11 1 0

  7. Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

    PIRKANMAA 22.5. 07:05 0 0

  8. Tuloksia NHL:stä

    URHEILUSÄHKEET 22.5. 05:28 1 0

  9. Asuntolainoille tulossa katto jo ensi vuonna

    KOTIMAA 21.5. 21:26 1 0

  10. Henkilöautot kolaroivat Hämeenpuistossa

    PIRKANMAA 21.5. 22:49 2 0

  1. Asuntolainoille tulossa katto jo ensi vuonna

    KOTIMAA 21.5. 21:26 1 0 2555

  2. Hämmennys lähiössä: Kerjäläiset kolkuttelevat kotiovilla

    KOTIMAA 21.5. 22:25 3 54 2039

  3. Henkilöautot kolaroivat Hämeenpuistossa

    PIRKANMAA 21.5. 22:49 2 0 744

  4. Näpistys muuttui varkaan, vartijan ja myyjän painiksi – Myyjä loukkaantui

    KOTIMAA 21.5. 21:29 2 0 603

  5. Timantteja ratissa ja pusuhuulet taustapeilissä – katso mopoautojen tuunauskuvat

    KOTIMAA 19.5. 20:49 3 59 523

  6. Opiskelijoiden bussi syöksyi 80 metriä – 12 menehtyi

    ULKOMAAT 21.5. 21:56 2 0 441

  7. Missä on Alex? 14-vuotias tamperelaispoika ei palannut koulusta kotiin

    KOTIMAA 21.5. 09:22 3 14 331

  8. MTV3: Riidoissa rypevä AKT kutsuu henkilöstönsä koolle kiusaamisasiassa

    KOTIMAA 21.5. 20:48 2 0 306

  9. Aikooko Keskustorin McDonald’s puuttua tupakointiin ravintolan rapuilla?

    PIRKANMAA 21.5. 10:32 2 36 306

  10. Tätä ihmiset tahtovat puutarhaansa tänä kesänä

    KOTIMAA 21.5. 18:12 2 2 298


Kotimaa

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 00

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Puheenaihe: ”Ei kannata sopia itse kaikesta” – Nämä ovat Metalliliiton kolme teesiä

5354492www

KOTIMAA 25

Se, mikä ennen oli itsestäänselvyys, asetetaan tänään helposti kyseenalaiseksi. Tämä sinänsä terve ilmiö on yksi kaikenpuolisen kehityksen peruslähtökohta. Lue lisää

Puheenaihe: Oliko se hei vai heihei?

michaelolearywww

KOTIMAA 314

Toimitusjohtaja Michael O’Learyn käynti Tampereella viime tiistaina aiheutti hämminkiä. Halpalentoyhtiö Ryanairin ihmemies kävi vaahtoamassa, että EU-komissio... Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 3834

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 78277

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11117

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 960

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot