Päivitetty 30.9.2011 07:03, julkaistu 29.9.2011 21:50

Puheenaihe: Kerhotunnuksia kantava motoristi ei ole roisto

World Super Rally prätkätapahtuma kokosi tuhansia Harley-Davidsoneja ja bikereita ympäri Eurooppaa Seinäjoelle vuonna 2009.

Onko joku kuullut, että ammattinsa, seksuaalisen suuntautumisensa tai harrastamansa urheilulajin vuoksi joukko suomalaisia joutuisi toistuvasti esittämään tien päällä viranomaisille henkilöllisyyspaperinsa? Tai olemaan perusteetta poliisin videokuvauksen kohteena?

Hyvä. Ei niin pidä ollakaan. Jos olisi, asiasta nousisi haloo. Keskustelussa vilahtelisivat taajaan termit syrjintä, kokoontumisvapaus ja kansalaisoikeudet.

Harley-Davidson-moottoripyörillä liikkuviin ja tunnuksia kantaviin prätkäharrastajiin eli bikereihin poliisi voi yhä kohdentaa mielivaltaansa täysillä. Siitä huolimatta, että eduskunnan apulaisoikeusasiamieskin on jo näpäyttänyt virkavaltaa epäasiallisesta toiminnasta.

Suomessa on yli 300 ajoliiveissään kerhotunnuksia käyttävää moottoripyöräklubia. Bikerkulttuuriin kuuluu tiivis yhteydenpito, sillä on mukava tavata samanhenkistä porukkaa. Tässä ei voi olla periaatteellisella tasolla mitään sen paheksuttavampaa kuin puulaakilentopalloilijoiden saunailloissa.

Jatkuvaa epäilyä

Yli 20-vuotisella bikerkulttuurikokemuksella tiedän, kuinka leppoisia eri kerhojen järjestämät tilaisuudet pääsääntöisesti ovat. Viranomaisten rummuttamia huumekauppoja, väkivaltaisuuksia tai parituksia en ole pyörätapahtumissa tai muuallakaan joutunut harrastamaan.

Tunnuksia käyttävän moottoripyöräkerhon edustajana joudun kuitenkin usein kaivelemaan henkilöpaperit esiin poliisien vaatimuksesta. Samalla vieressä yksi konstaapeli laulattaa videokameraa.

Minkä takia ihmisellä yleensäkin tarvitsisi olla jatkuvasti mukana todiste henkilöllisyydestään? Missä videonauhoja säilytetään ja kenen kaikkien katsottavissa? Onko näin leimaava käyttäytyminen poliisilta mitenkään perusteltua?

Yhdeksänhenkisestä Harrikka-tallistamme yhdelläkään jäsenellä ei ole rikosrekisteriä. Sama koskee tuhansia muita suomalaisia bikereita. Suurennuslasin alle joudumme varmimmin, jos vierailukohteenamme on joku poliisin rikolliseksi nimittämä moottoripyöräklubi. Ratsausperusteeksi tarjotaan sitä, että ”haluamme tietää, keitä siellä vierailee”.

Paperit tutkitaan myös mukana olevilta vaimoilta ja tyttöystäviltä. Koko seurueen tiedot tarkastetaan puhelimitse jostakin rekisteristä, vaikka voisimme toki ihan itsekin kertoa, että perässämme ei ole ”hakuja” mistään syystä. Tämähän se puheluiden lopputulos aina on.

Ei kriminaalia kuulua

Rikollinen moottoripyöräkerho on jo terminä tuulesta temmattu. Yhteenkään pyöräklubiin kuulumista ei ole Suomessa vielä kriminalisoitu. On luonnollista, että joissakin klubeissa rikoksia tehneiden jäsenten määrä on suurempi kuin toisissa. Samoinhan asia on vaikkapa jääkiekkoseurojen tai poliittisisten puolueiden joukossa. Silti näitä ei ole tapana viranomaisten keskuudessakaan kutsua rikollisjärjestöiksi.

Kun suomalaiset prätkäklubit kahdesti vuodessa kokoontuvat Biker Meetingin merkeissä saman pöydän ääreen, tapahtumapaikan lähistöllä partioi usein virkavaltaa videokameroineen. Samaan aikaan viranomaisresursseja ei meinaa riittää sinne, missä niitä oikeasti tarvittaisiin. Budjettinsa pienuutta poliisihallinto jaksaa valittaa, mutta tehtävien priorisointi ei tunnu kiinnostavan.

Vuonna 2009 Seinäjoella järjestettyyn Euroopan laajuiseen H-D-harrastajien Super Rallyyn poliisi perusti pääsylippukoppien viereen oman sisäänajolinjansa. Sinne osa motoristeista ohjattiin näyttämään paperinsa, tyhjentämään taskunsa ja asettumaan valokuvattavaksi.

Koko show’n perusteluksi sanottiin, että ”on odotettavissa jännitettä kerhojen välille”. Yksi poliiseista sentään lipsautti järjestäjille, että haluttiin vain pystyttää harjoitus vastavalmistuneille konstaapeleille.

Itse tapahtumahan sujui odotetun asiallisesti.

Elämäntapaa ette vie

Paljon voisi vielä kertoa muun muassa virkavallan medialle ja sitä kautta suurelle yleisölle syöttämästä virheellisestä informaatiosta, bikerien hyväntekeväisyysprojektien tahallisesta mustamaalaamisesta ja moottoripyöräilyä harrastavien henkilöiden vaikeuksista saada aseenkantolupaa metsästys- tai perintöaseita varten. Tosiasiat eivät paina, kun päätöksiä tehdään ennakkoluulojen, olettamusten ja fantasioiden pohjalta.

Bikerit vaalivat elämäntapaansa ja pitävät toisiinsa yhteyttä, vaikka se tehtäisiin kuinka hankalaksi. Perusteeton kyttääminen kääntyy itseään vastaan.

Vierailija

Kari Saarinen

Kirjoittaja on 44-vuotias freelance-toimittaja ja tamperelaisen moottoripyöräkerhon presidentti

Ota kantaa

Vai sittenkin: pitäisikö moottoripyöräkerhot kriminalisoida?


AVAINSANAT:

Kommentit (262)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)1.4.2012 20:00

Motoristin Äiti
Tiedämme et ei tuska lopu koskaan. Voimia ja syvä osanottomme.

Pohja Garage

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.12.2011 17:29

ei herranjumala näitä kommentteja..mikä teitä ihmiset vaivaa onko kultalusikka ahterissa synnytty ja todellisia siveyden sipuleita koko kööri ku jaksaa tällästä jauhaa..ensinnäki on vähän huono verrata jotain perussuomalaista mp kerhoa johki amerikan hell's angelsiin ja mustamaalata kaikki normaalit mp kerhot..itsehän olen amerikanrautojen kanssa tekemisissä ja kuulunut kerhoon hetken ja EI emme olleet rikollisia vaan työssäkäyviä ihmisiä kuten muutkin..oikeat rikolliset pyörii tuolla vapaana kun silmät lyödään vain kiinni näihin harrastelioihin..ja pössyttelystä sen verran et näit kavereita löytyy viel enemmän muualta ku kerhoista että kiitos ja hei.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)22.11.2011 15:20

Mielestäni kyseisen "motoristin" leimaus rikolliseksi on täysin samanlaista paskaa kuin white trash tarkoitus tatuoiduista ihmisistä! Halveksin enemmän niitä ihmisiä, jotka eivät tunne ketään motoristia, saatikka tatuoitua ihmistä(joka nykypäivänä on todella yleistä) kuin kyseistä mainittua kansaa!
Itse en ole motoristi mutta tatuointeja löytyy Monta ja niistä olen ylpeä, sanokoot ns. "hienostuneemmat" ihmiset mitä vain...

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)31.10.2011 08:18

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194703201901/artikkeli/motoristijuhlien+takavarikko+teraaseita+kirveita+metallikeppeja+ja+pesapallomailoja.html

Linkki kirjoitukseen - Motoristijuhlien takavarikko: Teräaseita, kirveitä, metallikeppejä ja pesäpallomailoja


Siinä sulle selitys miksi teitä ratsataan.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.10.2011 16:30

http://www.blueknights.fi/

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)12.10.2011 13:20

on tässä ittekki tullu hypättyä erään kerhon tiloissa parisen vuotta. päälle päin kaikki näytti ihan normaalilta, porukkaa tuli ja meni, bileitä järjestettiin ja hauskaa oli... takahuoneessa vaan valitettavasti jokku kävi "sauhuuttelemas" ja porukka erittäin rasistista.olen onnellinen että satuni siinä piirissä loppui.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)11.10.2011 18:49

Möhömahaiset ikiteinit haluavat osoittaa kunnioitustaan kaksipyöräisiä harrastavia rikollisia kohtaan. Joka puolella maailmaa nämä tietyt motoristijengit kunnostautuvat huumediilauksellaan ja väkivallalla, joten miksi vielä ihmetellään, jos noita vajakkeja ei meilläkään pidetä puulaakilentopalloilijoina vaan ihan oikeasti yhteiskunnalle vaarallisena poppoona.

Totta kai enemmistö motoristeista on nuhteettomia kansalaisia. Tietyt MC:t ovat kuitenkin julkisesti sitoutuneita kansainvälisiin "veljesjärjestöihinsä", joiden päätoimenkuvana on ihmisten terrorisointi monin eri tavoin.

En ole muuten törmännyt tietoon yhdestäkään lentopallojengistä, joka harrastuksena ohella tekee bisnestä alamaailman keinoin. Enkä ole törmännyt urheiluporukoihin, joilla pitää olla jotain asekersantteja ja vastaavia.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)11.10.2011 15:22

Erotetaanpa perusasiat:

Kaikki motoristikerhot eivät ole ns. prosenttijengejä. Kaikki prosenttijengiläiset eivät ole motoristeja. Alkeita voi lueskella esim. Mölsän kirjasta Prosenttijengit.

Vouhotetaan vasta sitten, kun tiedetään asiasta jotakin, jookos?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)9.10.2011 18:15

Olin 17.9.syöpään menehtyneen 45-vuotiaan motoristitytön siunaustilaisuudessa. Malmin kirkko Helsingissä. Kirkkoon eivät kaikki mahtuneet ja kuitenkin kirkko ei ole ihan pieni. Motoristeja eri puolilta maailmaa, yhteisöllisyys, ystävyys, lähimmäisenrakkaus olivat niin tunnistettavissa ja niin aidosti aistittavissa. Minä tyttäreni äitinä olen ylpeä, että hän on aikoinaan päässyt mukaan näin upeaan ja toisiaan arvostavaan yhteisöön.
Voimakkaan ystävyyden ilmapiirin mukana sain sanoa jäähyväiset rakkaalle Sarilleni. Arkun siirtyessä kirkosta Malmin hautausmaalle, Blackheads mc kunnioitti. 75 moottoripyörää lähti liikkelle ja seurasi ystäväänsä. Olen ylpeä motoristeista.
Soile Heinonen, motoristin äiti

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)9.10.2011 15:44

Tunnuksia kantavat prätkäjengin jäsenet ovat rikollisia, eivät ole välttämättä saaneet tuomiota/jääneet kiinni. Lapsellisia isomahaisia raasuja jotka kuvittelevat että vauvaliha on lihasta.
Surkeaa vötkyläsakkia. Vetää vanhalta metsurilta suun virneeseen aina kun tommoisen kuvatuksen näkee.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 .. 27

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Pirkanmaa

Henkilöautot kolaroivat Hämeenpuistossa

wwwkolari

PIRKANMAA 20

Kaksi henkilöautoa ajoi kolarin Tampereen Hämeenpuiston ja Satamakadun risteyksessä maanantai-iltana. Onnettomuus sattui hieman ennen yhdeksää Tampereen Työväen Teatterin kulmalla. Lue lisää

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 3834

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää


Ulkomaat

Opiskelijoiden bussi syöksyi 80 metriä – 12 menehtyi

03229185

ULKOMAAT 20

Yliopisto-opiskelijoita kuljettanut linja-auto syöksyi alas vuorenrinteeltä eteläisessä Albaniassa maanantaina. Viranomaisten mukaan 12 ihmistä menehtyi ja 21 loukkaantui onnettomuudessa. Lue lisää


Talous

Hurja syöksy alle tunnissa! Facebookin osakekurssi romahti

Facebook IPO

TALOUS 29

Verkkoyhtiö Facebookin kurssi romahti yhtiön toisena kaupankäyntipäivänä teknologiapörssi Nasdaqissa. Facebookin osake syöksyi alle tunnissa lähes 14 prosenttia. Lue lisää


Urheilu

Sari Multala purjehti MM-pronssia

11662568www

URHEILU 11

STT Sari Multala on purjehdinut pronssia Laser radial -luokan MM-kisoissa Saksan Boltenhagenissa. Multala nousi kolmanneksi MM-regatan päätöspäivänä oltuaan eilisen jälkeen... Lue lisää


Kiekko

MM-jääkiekko: Maailmanmestarien kotiinpaluu viivästyi useita tunteja

_DSC3698

KIEKKO 25

Aamulehti Jääkiekon maailmanmestaruuden Helsingissä voittaneen Venäjän joukkueen kotiinpaluu viivästyi useilla tunneilla. Fanit odottivat Moskovassa Sheremetjevon lentoasemalla... Lue lisää


Kulttuuri

Hitler 3D-hahmona: Iron Sky saa jatkoa!

9929923

KULTTUURI 31

Kuunatseista kertova suomalainen tieteiskomedia Iron Sky on saamassa jatkoa. Blind Spot -tuotantoyhtiön mukaan jatko-osan lisäksi suunnitteilla on sarja, joka kertoisi siitä, miten natsit... Lue lisää


Pääkirjoitukset

Analyysi: Populisti älähti populismista

944478

PÄÄKIRJOITUKSET 10

1. Vihreät kehitti oman versionsa populismista. Lue lisää


Asuntomessut

Uutisia

  1. Junat: Myöhästymisiä ja peruutuksia - Tavaravaunu kaatui yöllä Riihimäen asemalla

    KOTIMAA 22.5. 07:11 1 0

  2. Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

    PIRKANMAA 22.5. 07:05 0 0

  3. Tuloksia NHL:stä

    URHEILUSÄHKEET 22.5. 05:28 1 0

  4. Asuntolainoille tulossa katto jo ensi vuonna

    KOTIMAA 21.5. 21:26 1 0

  5. Henkilöautot kolaroivat Hämeenpuistossa

    PIRKANMAA 21.5. 22:49 2 0

  6. Analyysi: Populisti älähti populismista

    PÄÄKIRJOITUKSET 21.5. 22:21 1 0

  7. Serbian EU-tiehen mutka

    PÄÄKIRJOITUKSET 21.5. 22:21 1 0

  8. Kuolevan hätähuuto

    PÄÄKIRJOITUKSET 21.5. 22:41 1 0

  9. Hämmennys lähiössä: Kerjäläiset kolkuttelevat kotiovilla

    KOTIMAA 21.5. 22:25 3 54

  10. Opiskelijoiden bussi syöksyi 80 metriä – 12 menehtyi

    ULKOMAAT 21.5. 21:56 2 0

  1. Asuntolainoille tulossa katto jo ensi vuonna

    KOTIMAA 21.5. 21:26 1 0 1875

  2. Hämmennys lähiössä: Kerjäläiset kolkuttelevat kotiovilla

    KOTIMAA 21.5. 22:25 3 54 1703

  3. Henkilöautot kolaroivat Hämeenpuistossa

    PIRKANMAA 21.5. 22:49 2 0 611

  4. Näpistys muuttui varkaan, vartijan ja myyjän painiksi – Myyjä loukkaantui

    KOTIMAA 21.5. 21:29 2 0 497

  5. Timantteja ratissa ja pusuhuulet taustapeilissä – katso mopoautojen tuunauskuvat

    KOTIMAA 19.5. 20:49 3 59 480

  6. Opiskelijoiden bussi syöksyi 80 metriä – 12 menehtyi

    ULKOMAAT 21.5. 21:56 2 0 388

  7. Missä on Alex? 14-vuotias tamperelaispoika ei palannut koulusta kotiin

    KOTIMAA 21.5. 09:22 3 14 281

  8. MTV3: Riidoissa rypevä AKT kutsuu henkilöstönsä koolle kiusaamisasiassa

    KOTIMAA 21.5. 20:48 2 0 268

  9. Tätä ihmiset tahtovat puutarhaansa tänä kesänä

    KOTIMAA 21.5. 18:12 2 2 245

  10. Aikooko Keskustorin McDonald’s puuttua tupakointiin ravintolan rapuilla?

    PIRKANMAA 21.5. 10:32 2 36 245


Kotimaa

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Ei se ole mansikkapaikka, missä kouluja tuhotaan

Mansikkapaikka 4

PIRKANMAA 00

Valkeakoski oli ennen haiseva ja taantuva teollisuuskaupunki. Nykyään se on mansikkapaikka – lapsiperheiden ja omakotiasujien onnela. Lue lisää

Puheenaihe: ”Ei kannata sopia itse kaikesta” – Nämä ovat Metalliliiton kolme teesiä

5354492www

KOTIMAA 25

Se, mikä ennen oli itsestäänselvyys, asetetaan tänään helposti kyseenalaiseksi. Tämä sinänsä terve ilmiö on yksi kaikenpuolisen kehityksen peruslähtökohta. Lue lisää

Puheenaihe: Oliko se hei vai heihei?

michaelolearywww

KOTIMAA 314

Toimitusjohtaja Michael O’Learyn käynti Tampereella viime tiistaina aiheutti hämminkiä. Halpalentoyhtiö Ryanairin ihmemies kävi vaahtoamassa, että EU-komissio... Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 3834

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 78277

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11117

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 960

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot