Puheenaihe: Puistot tursuavat roskia juhlijoiden jäljiltä - kuka siivoaisi?
Tampereen puistojen roskikset tukkiutuivat täysin helleviikonloppuna ja käljet jäävät aina jonkun muun siivottaviksi.
Aamulehti selvitti kolme yhtä tärkeää vastausta roskaongelmaan
1 Kaupunki: Lisää joustavuutta
Kun aurinko paistaa, kaupunkilaiset ryömivät koloistaan puistoon piknikille. Puistojen roskapöntöt täyttyvät hetkessä. Loput roskat jäävät nurmikolle tai täyteen ahdetun laatikon liepeille.
Kun sataa, ei puistossa ole ketään. Kummalla säällä kannattaa tyhjentää roskiksia useammin?
Kaupungin kiinteät roska-astiat tyhjennetään joko kerran tai kahdesti viikossa, olivat ne täynnä tai eivät. Viime viikkojen helteillä uimarantojen ja keskustan puistojen roska-astiat täyttyivät päivässä, mutta tyhjennysväli pysyi samana. Vain Sorsapuiston roska-astioille tilattiin ylimääräinen tyhjennys.
Tampereen julkiset roska-astiat on jaettu kesän ajaksi kolmeen alueeseen. Kunkin roskisten tyhjennyksistä on vastuussa eri urakoitsija. Ylivoimaisesti eniten valituksia tulee itäisen alueen roska-astioista. Urakoitsijaksi valittiin tiettävästi halvin hakija.
Kaupungin omat työntekijät saavat periaatteessa tehdä ylimääräisiä tyhjennyksiä, mutta käytännössä he eivät ehdi.
Julkisia roskiksia pitää tyhjentää joustavammin sen mukaan, miten nopeasti ne täyttyvät. Siisteys ei ole hyvä säästökohde, eivätkä asukkaat viihdy roskaisessa kaupungissa.
2 Tapahtumajärjestäjä: Selvitä vastuu
Eteläpuiston roska-astiat pursusivat roskia Sauna Open Air -festivaalin jäljiltä. Tapahtumajärjestäjät eivät tyhjennä lähialueella olevia kaupungin roska-astioita, vaan toivovat, että festarikävijät heittäisivät roskansa tapahtuman omiin irtoroskiksiin.
– Maassa olevat irtoroskat noukitaan kyllä, mutta emme tyhjennä kaupungin roskiksia. Emme edes tiedä miten se tapahtuu, Saunan promoottori Jussi Santalahti sanoo.
Tampereen Infran työnjohtaja Timo Hetekivi on toista mieltä.
– Kyllä tapahtumien liepeillä olevat roskikset pitäisi tapahtumajärjestäjän tyhjentää. Nehän täyttyvät heti, Hetekivi sanoo.
Saunan jäte- ja wc-huolto hotkaisi noin 50 000 euroa festivaalin kokonaisbudjetista. Irtoroskiksia oli alueella kymmeniä. Kaupungin laatikot täyttyivät silti nopeasti ääriään myöten.
Tapahtumajärjestäjien pitäisi sopia selkeästi kaupungin kanssa siitä, kuka tyhjentää alueen kaikki roskalaatikot.
Ei festivaalivieras katso, heittääkö hän roskansa kaupungin vai tapahtumajärjestäjän pönttöön.
Tärkeintä on, että roskat päätyvät roskikseen eivätkä maahan.
3 Minä itse: Näytä esimerkkiä
Omat jäljet pitää siivota. Täysi roskis ei ole hyväksyttävä syy jättää roskia luontoon tai asvaltille. Jos julkiseen roska-astiaan ei mahdu, vie roskat seuraavaan tai kanna vaikka kotiin saakka.
Koiranulkoiluttajat ovat sisäistäneet opin hienosti: he kulkevat julkisilla paikoilla taskut täynnä kakkapusseja. Siihen verrattuna parin tyhjän pullon tai jäätelökäärepaperin kanniskelu ei ole kummoinen homma.
Kaljapullon iskeminen säpäleiksi kallioon ei ole fiksua eikä hauskaa, vaan oikeasti vaarallista. Roska päivässä -liikkeen ”Rikottu lasi haavoittaa, kerään sen pois”-tapahtumalla on Facebookissa jo yli 46 000 osallistujaa.
Lasinsirut vahingoittavat ihmisiä, eläimiä ja polkupyörien kumeja. Korjaa ne aina pois.
Pienet koululaiset ja päiväkotilapset patistetaan joka kevät lähipuistojen siivoustalkoisiin. Se on hienoa asennekasvatusta, mutta omalla esimerkillä on voimakkaampi vaikutus.
On surullista, jos aikuinen ihminen ei osaa siivota jätteitään. Vie siis mukanasi kaikki, minkä puistoon tai rannalle toitkin.
Ota kantaa: Kenen vastuulla roskien siivoaminen on?









Jos aina oletetaan, että joku siivoaa sinunkin jälkesi, niin se maksaa. Opetellaan pitämään yhteiset tilat siistinä ja korjaamaan jälkensä. Artisti=veronmaksaja maksaa.
Ilmoita asiaton kommentti