Puheenaihe: Vaalien jälkeen tykkinsä paljastanut professorikaarti vastustaa eurotakauksia
- Timo Soinilla (ps) on eurotakauksiin jyrkkä ei-linja.
Tuuli eurotakausten takana puhaltaa nyt niin, että ”vastuullisena” esiintyneen Jyrki Kataisen (kok) linja näyttää sinisilmäiseltä ja ”populistisen” Timo Soinin (ps) linja realistiselta.
Vaaliväittelyistä Soinin asemat ovat vahvistuneet olennaisesti. Hän voi kiristää Kataista paitsi vaalituloksella, myös omaa linjaansa tukevilla talousviisaiden arvioilla.
Soinin jyrkkä ei-linja eurotakauksissa varmisti sen, että Katainen joutui nöyrtymään ja siirtämään hallitusneuvottelujen alkamista. Soini tietää, että perussuomalaiset halutaan hallitukseen. Mikään puolue ei halua heitä oppositioon lihomaan entisestään. Politiikan noviisit on laitettava vastuuseen.
Vaalikampanjassa valtiovarainministeri Katainen ihmetteli, mikseivät ”vastuuttomat” eurokriitikot usko parhaimpia asiantuntijoita Suomessa ja muualla Euroopassa.
”Syötte vain eväitä”
Eurotakausten vastustaminen oli Kataisen mielestä vastuutonta, sillä kaikki tietäjät olivat sitä mieltä, että euromaat pelastuvat vain satojen miljardien eurojen kollektiivisten rahastojen ansiosta. Kriitikot olivat vapaamatkustajia, jotka ilmoittivat, että ”kyllä me ollaan veneessä mukana, kunhan ei tarvitse soutaa ja saadaan syödä eväitä” (Aamulehti 9.4.). Kuten usein käy, vaalien jälkeen luu alkaa paistaa. Valtiovarainministerin puheet vaikuttavat oudoilta, kun kriittisyys leviää kulovalkean lailla.
Helsingin yliopiston kansantaloustieteen professorin Vesa Kanniaisen mukaan Portugali pitäisi asettaa velkasaneeraukseen ja osa lainoista tulisi antaa anteeksi. Kriisimaat tulisi irrottaa eurosta, jotta ne voisivat devalvoida valuuttansa ja piristää talouttaan sen avulla. Saksan ja Ranskan on itse huolehdittava sijoitustappioita kärsivien pankkiensa tukemisesta (Yle 3.5.).
Samoilla linjoilla on amerikkalaisen huippuyliopiston MIT:n kansantaloustieteen professori Bengt Holmström. Vakausrahastot ja rajut leikkaukset eivät auta kriisimaiden talouksia nousemaan (Helsingin Sanomat 20.4.). Henkihieveriin piiskattu hevonen ei enää juokse. Professori Arto Jokinen muistuttaa, että velkatakauksista tulee helposti riitaa, sillä kriisimaidenkin on vippinsä lopulta pulitettava (AL 29.4.).
Velkasaneerauksen kannalla on myös kansainvälisen talouden professori Pertti Haaparanta Aalto-yliopistosta. Saksan ja Ranskan pankit, joita Suomen hallitus asettui suojaamaan, pärjäävät kun säännöt tehdään selviksi (Kauppalehti 20.4.).
Kritiikin erikoinen ajoitus
Kiinnostavaa on, että talousprofessorit kertovat mielipiteensä vasta vaalien jälkeen. Voi kysyä, olisiko Soinista tullut pääministeri, jos ronskin Moolokin kita -retoriikan tueksi olisi kuultu Kanniaisen, Holmströmin, Jokisen ja Haaparannan kaltaisten asiantuntijoiden kriittisiä analyysejä.
Velkasaneerauksesta, pankkivastuusta ja devalvoinnista professorit ja Soini ovat jokseenkin samaa mieltä.
Kampanjassa Katainen jaksoi vedota asiantuntijuuteen. Nyt monet merkittävät asiantuntijat ovat toisessa kulmauksessa ja Katainen toisessa. Myös kokoomus jakautuu kahteen leiriin, vaikka julkisuudessa ryppyjä ei mieluusti esitellä. Kriittinen linja henkilöityy Sauli Niinistöön, jonka mielestä Saksa ja Ranska saisivat kantaa päävastuun, koska niiden pankit ovat eniten luotottaneet kriisimaita.
Kataisen linjalla näyttävät olevan näkyvästi enää vain EU:n talouskomissaari Olli Rehn (kesk) ja Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen toimitusjohtaja Sixten Korkman. Rehn ehkä jo virkansakin puolesta uskoo, että hätäpaketit estävät velkakriisin leviämisen Espanjaan.
Saksa päättää
EU:ssa on totuttu siihen, että Saksa maksaa viulut. Nyt myös Saksasta kuuluu kovaa eurokritiikkiä. Saksan ekonomistien täysistunto esitti vetoomuksen pysyvää vakausrahastoa vastaan. Professori Arto Jokisen mukaan 190 professoritason asiantuntijaa on sitä mieltä, että vakausrahasto vain houkuttaa löysäkätiseen taloudenpitoon.
Kataisen myöntyväisyyslinja näyttäisi hyvin kummalliselta, jos epäsuosittu liittokansleri Angela Merkelkin alkaisi uskoa maansa johtavia ekonomisteja. Kritiikkiä on jo kuulunut valtiovarainministeri Wolfgang Schäublen puheissa.
Soini tietää tilanteen. Hän vain odottaa, että Saksan mitta tulee täyteen.
Ota kantaa
Muuttaako uusi hallitus Suomen linjan euromaiden takauksissa olennaisesti kireämmäksi?









Olisi aika vaihtaa hallitusneuvotteluissa vetäksi todellisuudessa suurimman puolueen johtaja Timo Soini.
Kunnia kansan tahdolle.
Ilmoita asiaton kommentti