Päivitetty 6.3.2011 12:16, julkaistu 5.3.2011 21:12

Puheenaihe: Entä jos Kylmäkosken kirkkoon tulisikin Tokmanni?

Kuva: Jukka Ritola
Sirpa RauhaniemiLähetä palautetta toimittajalle
Kylmäkosken kirkon pelastamiseksi on saatu kerättyä vasta 7thinsp;000 euroa. Homekirkko on ollut käyttökiellossa tammikuusta lähtien.

Moni tyrmistyisi, jos Kyösti Kakkonen ostaisi homeen vuoksi suljetun Kylmäkosken kirkon ja kunnostaisi sen marketiksi.

Kirkko on pyhä paikka ja merkittävä kulttuuriperintö, ei sitä voi antaa markkinavoimille.

Vai voiko?

Esimerkiksi Saksasta, Englannista ja Hollannista löytyy useita esimerkkejä kirkkojen myymisestä. Kirkoista on muokattu asuntoja, konserttitiloja, kirjastoja, liiketiloja ja jopa ravintoloita. Kirkkoja on myös jätetty rapistumaan ja jopa purettu.

On todennäköistä, että tämän vuosikymmenen aikana kirkkoja tulee myyntilistoille Suomessakin. Eri puolelta maata on jo kantautunut tietoja siitä, että seurakunnissa on halua päästä eroon vähälle käytölle jääneistä tai huonokuntoisista kirkoista. Toistaiseksi yhtään kirkkoa ei ole myyntilistalla.

Kylmäkosken kirkon myyntikään on tuskin pois suljettu vaihtoehto. Kirkosta vastaavan Akaan seurakunnan kirkkoherra Sari Lindström on pohtinut julkisesti (HS 19.1.), olisiko mahdollista löytää yhdistys tai järjestö, joka ostaisi kirkon edullisesti, kunnostaisi sen ja antaisi myös tarvittaessa jumalanpalveluskäyttöön.

Suojelun voi purkaa

Kylmäkosken kirkko, 111-vuotias kansallisromanttinen kaunotar, on yli 500 muun kirkon tavoin suojeltu.

Kirkot ovat seurakuntien omaisuutta. Jos kirkko halutaan purkaa, seurakunnan on vietävä asia kirkkohallituksen käsittelyyn. Museovirastolta on pyydettävä lausunto, ja lisäksi opetus- ja kulttuuriministeriön on vahvistettava kirkkohallituksen päätös.

Jos perusteet ovat riittävät, on mahdollista purkaa kirkon suojelu. Laki mahdollistaa myös kirkon jättämisen tyhjilleen.

Mikäli kirkko aiotaan myydä muuhun kuin seurakuntakäyttöön, moniportaisen päätöksenteon ja lausuntokierroksen lisäksi on linjattava, ettei se ole enää lain tarkoittama kirkollinen rakennus.

Kirkon uusiokäyttöä ei voi mitenkään rajoittaa, jos se ei enää ole suojeltu ja se on myyty. Periaatteessa siis kirkosta voi tulla market Suomessakin. Museoammattilaisten mielestä on kuitenkin pitkä matka siihen, että kirkkoja muutettaisiin muuhun kuin seurakuntakäyttöön.

Kirkon purkaminen on koettu Suomessa viimeksi vuonna 1977, kun Lahden vanha kirkko joutui väistymään Alvar Aallon suunnitteleman Keski-Lahden kirkon tieltä.

Pääkaupunkiseudulla purku-uhan alla on ollut muun muassa Tikkurilan kirkko, ja Paloheinän kirkon purusta on jo päätös. Paloheinän kirkko voidaan purkaa, sillä se ei ole lain tarkoittama kirkko vaan seurakuntatalo. Kirkko on virallisesti kirkko vain silloin, kun se on alun perin päätetty rakentaa kirkoksi.

Vaikka ei antaisi arvoa uskonnolle, kirkkojen tulevaisuutta kannattaa miettiä kansallisen kulttuuriperinnön kautta. Seurakuntien hallussa on mittaamaton määrä kulttuuriperintöä, sillä esimerkiksi säilyneistä keskiaikaisista rakennuksista valtaosa on juuri kirkkoja.

Miten ylipäätään on ajauduttu tilanteeseen, jossa kirkkojen rapistumaan jättäminen, myyminen tai purku on vaihtoehto?

Taustalla on lukuisia syitä. Seurakuntien jäsenmäärä ja sitä kautta verotulot ovat laskussa. Kirkkoja on liikaa suhteessa kävijämäärään. Seurakuntaliitosten myötä yhdellä seurakunnalla voi olla monta kirkkoa vastuullaan.

Kirkkojen ylläpito on kallista, puhumattakaan tarvittavista korjaustöistä.

Voi tietysti huomauttaa, että seurakunnat saavat osansa yhteisöverotuotosta juuri kulttuuriperinnön vaalimisen vuoksi. Seurakunnat voisivat myös realisoida suurta omaisuuttaan, elleivät muuten pysty selviytymään velvoitteistaan.

Omaisuutta myydäänkin kiihtyvään tahtiin. Yhteisöveron vastineeksi seurakuntien pitää hoitaa paitsi kulttuuriperintöä, myös hautaustoimea ja väestökirjanpitoa. Yhteisöverotuotto ei riitä läheskään velvoitteiden hoitamiseen.

Kansallisperinnön säilymisen kannalta on arveluttavaa, että suuri osa arvorakennuksia irtaimistoineen on yksin seurakuntien vastuulla. Eikö kulttuuriperinnön vaaliminen ole koko kansakunnan asia?

Suomessakin pitäisi harkita Ruotsin tai Englannin mallin mukaista kansallista rahastoa, jonka avulla tasattaisiin arvorakennusten säilyttämisestä tulevia menoja. Vaihtoehtoisesti valtion pitäisi korvata täysimääräisesti seurakunnille antamansa velvoitteet.

Ota kantaa

Mitä kirkolle saa tehdä?


AVAINSANAT:

Kommentit (19)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)8.3.2011 23:52

Mitä kirkolle saa tehdä?

Toimittaja Sirpa Rauhaniemi toi puheenaihe-kirjoituksen alussa hyvin esiin kaksi kantaa: Kirkko voitaisiin antaa marketiksi tai sitten ei. Minusta kirkkoa ei saa häpäistä markkinapaikkana.

Kirkko on pyhä paikka, joka on vihitty jumalanpalveluskäyttöön. Olemme tottuneet ajattelemaan, että kirkko on keskellä kylää. Niinpä uusia kirkkoja nousee myös uusiin kaupunginosiin ja kuntien siirtyneisiin asutuskeskuksiin. On luonnollista, että joidenkin vanhojen kirkkojen käyttötarkoitus muuttuu. Vanhat kirkot ovat usein suosittuja järjestettäessä vihki- ja siunaustilaisuuksia sekä mm. iltakirkkoja.

Monessa maaseutuseurakunnassa asia on toisin. Seurakuntien yhdistyessä kirkkojen käyttö saattaa muuttua, mutta kirkko ja paikallinen kulttuuri eivät mihinkään häviä. On totta, että seurakuntien menoista kiinteistökustannukset näyttelevät suurta osaa. Tämä asettaa kirkon hallinnolle kehittämistarpeen etsiä uusia rahoitusmuotoja, josta hyvänä esimerkkinä on Kylmäkosken malli. Useissa seurakuntien yhdistämisissä voidaan muuta omaisuutta myydä, mutta ei kirkkoa.

Kirkko on pyhä myös kunnostettuna rauniokirkkona, jollainen on esimerkiksi Pälkäneellä. Tämä on myös kulttuurimuistomerkki. Kirkkojen kunnostus ja uudelleenrakentaminen on toteutunut parhaiten luovutetussa Karjalassa suomalaisten toimesta. Ruskealaan on noussut uusi kirkko. Muutama kirkko rajantakaisessa Karjalassa on pystyssä ja osaa on alettu korjata.

Neuvostoliiton aikana Karjalan kirkot häväistiin, ne toimivat mm. teattereina ja varastoina. Kymmenien hävitettyjen kirkkojen paikalle suomalaiset ovat pystyttäneet muistomerkit. Kotiseutumatkojen kohokotana ovat vierailut näillä pyhitetyillä muistomerkeillä hartaustilaisuuksineen.

Ajat muuttuvat, mutta pyhä kirkko säilyy ehjänä, rauniona tai muistomerkkinä. Kirkko ei ole markkinapaikka. Järkevä kauppias ei kirkkoa myyntipaikakseen huoli.

Matti Pirhonen
Pirkkala

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)8.3.2011 10:42

Ei kaikkia Suomen tuhansia kirkkorakennuksia voida säästää vain kulttuuriperinnön vuoksi - ainakaan yhteisin verovaroin. Ihmiset ovat seiniä tärkeämpiä. Vasaran alle, jos muu ei auta.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)8.3.2011 08:44

Akaan seurakunnan kirkkoherralla oli asiaan mielestäni paras ehdotus.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)7.3.2011 15:38

Kylmäkosken kirkon vieressä vain sattuu olemaan hautausmaa,mitenkähän kävisi hautausmaan rauhan,siisteyden ja kunnon sen jälkeen jos kirkko olisi kauppapaikka.Miltä tuntuisi hautajais väen katsella samalla kirkkoon sääntääviä asiakkaita.Eikä se asiakkaistakaan varmasti mukavaa olisi,useimmat varmasti kokisivat olonsa vaivautuneiksi ja surullisiksi.Enpä usko että kovin nopeasti nähdään suomessa kaupaksi muuttunutta kirkkoa,ja mielestäni se on vain hyvä.Kirkkoja on kuitenkin paljon ympäri maata,osa on hyvin vähällä käytöllä ja lähellä toinen kirkko joten karsimisen mahdollisuuskin varmasti on,joistain uudemmista ja pienistä voisi aloittaa,jotka eivät ole kovin arvokkaita historiallisesti.Parasta olisi ennakoida ja huoltaa vauriot ajoissa ettei näin pääsisi käymään kuin Kylmäkosken kohdalla.Henk.koht.en kyseisellä paikalla haluaisi muuta nähdä kuin juuri kirkon tai jos rakennus on purettava niin uuden kirkon,kappelin tai muistomerkin.Jotain sopivaa että säilyy hautausmaan rauha ja kauneus.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)7.3.2011 06:40

Tulis rakennukselle käyttöä.Hyvä juttu,osta Kakkonen pois ja tee siitä myymälä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)7.3.2011 02:30

Kirkoista pitää tehdä uskontojen uhrien ja inkvisitionaikana kidutettujen ja noitina poltettujen naisten muistomerkkejä.Uskonnot ovat niin paljon pahaa ja julmuutta saaneet ihmiskunnan historian aikana aikaan ettei harhaisella Jumaluskolla ole oikeutusta olla.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)6.3.2011 23:12

Arvostettu pankin ex-pääjohtaja ja harras kristitty Ahti Hirvonen lausui jo joitakin aikoja sitten, että evlut. kirkon talousrakenne on niin toivoton, että parasta olisi tehdä konkurssi (siis ihan oikeasti) ja miettiä uudestaan, mitkä toiminnat ovat tarpeellisia, ja miten ne olisi parasta järjestää.

Tähän haluan itse lisätä vain sen, että uutta pohjaa suunniteltaessa voisi ottaa Raamatun käteen ja unohtaa kaiken, mitä väärennöksiä katolinen traditio on uskonnonharjoittamiseen lisännyt (esim. pappi, joulu, uskomattomien kaste, sunnuntailepo, ynnä paljon muuta) ja ottaa takaisin alkuseurakunnan käytännöt.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)6.3.2011 23:07

Usko ei tarvitse rakennuksia. Rikas kirkko kyllä tuomitsee maallisen mammonan kerääjät, mutta kirkonn edustajat ovat samalla vuosisatoja uskon varjolla ja alakerralla pelotelleet ja kiristäneet köyhältä kansalta jokaisen lantin mitä ovat irti saaneet.

Oikeus ja kohtuus toteutukoon.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)6.3.2011 22:13

No eikös se RUKOILU eläkkeellä olevan arkkipiispan
johdatuksella onnistunutkaan että "kaikkivaltias"
olisi tuhonnut ne sieni-itiöt.

Siis rukoilu ei auta tässä hommassa (missä sitten)
Siis "kaikkivaltias" ei pärjää sieni-itiöiden kanssa
Siis, yksinkertaisuus, ei ole synti, helpottaako

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)6.3.2011 19:24

Kirkkojen ja seurakuntatalojen myyntiin olisi nyt hyvissä ajoin syytä henkisesti valmistautua. Seurakuntien talous on niin jyrkässä laskusuunnassa, että aivan pian on valittava säilytetäänkö seurakunnallinen toiminta edes jossakin määrin ja myydään kiinteistöt vai muutetaanko seurakuntien päätehtäväksi kiinteistöjen ylläpito. Molempiin ei ole varaa. Verotulojen, niin yhteisö- kuin tuloverojen kertymä ei nykyisellään riitä mitenkään. Silloin, kun seurakunnan toimintaa ja kiinteistömenoja aletaan yksipuolisesti rahoittaa kiinteän omaisuuden myynnillä ollaan hyvin pian toiminnan loppusuoralla.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Pirkanmaa

Henkilöautot kolaroivat Hämeenpuistossa

wwwkolari

PIRKANMAA 20

Kaksi henkilöautoa ajoi kolarin Tampereen Hämeenpuiston ja Satamakadun risteyksessä maanantai-iltana. Onnettomuus sattui hieman ennen yhdeksää Tampereen Työväen Teatterin kulmalla. Lue lisää

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 3634

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää


Ulkomaat

Opiskelijoiden bussi syöksyi 80 metriä – 12 menehtyi

03229185

ULKOMAAT 20

Yliopisto-opiskelijoita kuljettanut linja-auto syöksyi alas vuorenrinteeltä eteläisessä Albaniassa maanantaina. Viranomaisten mukaan 12 ihmistä menehtyi ja 21 loukkaantui onnettomuudessa. Lue lisää


Talous

Hurja syöksy alle tunnissa! Facebookin osakekurssi romahti

Facebook IPO

TALOUS 29

Verkkoyhtiö Facebookin kurssi romahti yhtiön toisena kaupankäyntipäivänä teknologiapörssi Nasdaqissa. Facebookin osake syöksyi alle tunnissa lähes 14 prosenttia. Lue lisää


Urheilu

Sari Multala purjehti MM-pronssia

11662568www

URHEILU 11

STT Sari Multala on purjehdinut pronssia Laser radial -luokan MM-kisoissa Saksan Boltenhagenissa. Multala nousi kolmanneksi MM-regatan päätöspäivänä oltuaan eilisen jälkeen... Lue lisää


Kiekko

MM-jääkiekko: Maailmanmestarien kotiinpaluu viivästyi useita tunteja

_DSC3698

KIEKKO 25

Aamulehti Jääkiekon maailmanmestaruuden Helsingissä voittaneen Venäjän joukkueen kotiinpaluu viivästyi useilla tunneilla. Fanit odottivat Moskovassa Sheremetjevon lentoasemalla... Lue lisää


Kulttuuri

Hitler 3D-hahmona: Iron Sky saa jatkoa!

9929923

KULTTUURI 31

Kuunatseista kertova suomalainen tieteiskomedia Iron Sky on saamassa jatkoa. Blind Spot -tuotantoyhtiön mukaan jatko-osan lisäksi suunnitteilla on sarja, joka kertoisi siitä, miten natsit... Lue lisää


Pääkirjoitukset

Analyysi: Populisti älähti populismista

944478

PÄÄKIRJOITUKSET 10

1. Vihreät kehitti oman versionsa populismista. Lue lisää


Asuntomessut

Uutisia

  1. Henkilöautot kolaroivat Hämeenpuistossa

    PIRKANMAA 21.5. 22:49 2 0

  2. Analyysi: Populisti älähti populismista

    PÄÄKIRJOITUKSET 21.5. 22:21 1 0

  3. Serbian EU-tiehen mutka

    PÄÄKIRJOITUKSET 21.5. 22:21 1 0

  4. Kuolevan hätähuuto

    PÄÄKIRJOITUKSET 21.5. 22:41 1 0

  5. Hämmennys lähiössä: Kerjäläiset kolkuttelevat kotiovilla

    KOTIMAA 21.5. 22:25 3 54

  6. Opiskelijoiden bussi syöksyi 80 metriä – 12 menehtyi

    ULKOMAAT 21.5. 21:56 2 0

  7. Al-Qaida sanoi tehneensä Jemenin itsemurhaiskun

    ULKOMAAT 21.5. 21:54 1 0

  8. Näpistys muuttui varkaan, vartijan ja myyjän painiksi – Myyjä loukkaantui

    KOTIMAA 21.5. 21:29 2 0

  9. Mielenosoittajat pahoinpitelivät Malin presidentin

    ULKOMAAT 21.5. 21:28 1 0

  10. HJK derbyvoitolla jalkapalloliigan kärkeen

    URHEILUSÄHKEET 21.5. 20:37 1 0

  1. Hämmennys lähiössä: Kerjäläiset kolkuttelevat kotiovilla

    KOTIMAA 21.5. 22:25 3 54 749

  2. Timantteja ratissa ja pusuhuulet taustapeilissä – katso mopoautojen tuunauskuvat

    KOTIMAA 19.5. 20:49 3 59 349

  3. Henkilöautot kolaroivat Hämeenpuistossa

    PIRKANMAA 21.5. 22:49 2 0 279

  4. Näpistys muuttui varkaan, vartijan ja myyjän painiksi – Myyjä loukkaantui

    KOTIMAA 21.5. 21:29 2 0 220

  5. Opiskelijoiden bussi syöksyi 80 metriä – 12 menehtyi

    ULKOMAAT 21.5. 21:56 2 0 206

  6. Missä on Alex? 14-vuotias tamperelaispoika ei palannut koulusta kotiin

    KOTIMAA 21.5. 09:22 3 14 134

  7. MTV3: Riidoissa rypevä AKT kutsuu henkilöstönsä koolle kiusaamisasiassa

    KOTIMAA 21.5. 20:48 2 0 127

  8. Analyysi: Populisti älähti populismista

    PÄÄKIRJOITUKSET 21.5. 22:21 1 0 117

  9. Koskikeskukseen Angry Birds -leikkipaikka

    PIRKANMAA 21.5. 11:27 3 17 116

  10. Älä säikähdä, jos ratsiassa on ulkomaisia poliiseja - Tässä syy

    KOTIMAA 21.5. 08:23 3 11 113


Kotimaa

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: ”Ei kannata sopia itse kaikesta” – Nämä ovat Metalliliiton kolme teesiä

5354492www

KOTIMAA 25

Se, mikä ennen oli itsestäänselvyys, asetetaan tänään helposti kyseenalaiseksi. Tämä sinänsä terve ilmiö on yksi kaikenpuolisen kehityksen peruslähtökohta. Lue lisää

Puheenaihe: Oliko se hei vai heihei?

michaelolearywww

KOTIMAA 314

Toimitusjohtaja Michael O’Learyn käynti Tampereella viime tiistaina aiheutti hämminkiä. Halpalentoyhtiö Ryanairin ihmemies kävi vaahtoamassa, että EU-komissio... Lue lisää

Sää

 



Uutisia

Toimituksen valinnat

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 3634

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Aamulehti.fi tiukentaa uutisten kommenttien valvontaa, lue tästä vastaukset yleisimpiin kysymyksiin

PIRKANMAA 78277

Edit: Saimme tähän uutiseen erittäin runsaasti kommentteja. Olemme julkaisseet lähes kaikki niistä tämän jutun perässä. Lue lisää

Aamulehti.fi nyt tarjolla myös HELPPO-versiona

wwwnäkymä

PIRKANMAA 11117

Hyvät lukijat, tästä päivästä lähtien Aamulehti tarjoaa verkkosisältönsä myös aivan uudessa, erityisesti tablettimaailmaan sopivassa helpossa muodossa. a... Lue lisää

Tervetuloa Aamulehden asuntomessusivuille!

PIRKANMAA 960

Aamulehti julkisti maanantaina 26.3. Lue lisää

Lue nämäkin

Asuntomessut
Mobiilisivusto
Ekalehti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot