Pertti Koskimies: Suomen lintuopas, sovellus älypuhelimille
Siitä on vain neljätoista vuotta, kun suomalainen lintukirjallisuus astui kunnolla tietokoneaikaan. WSOY julkaisi Suomen linnut CD-Factan.
Cd-rom toimi Windows-koneilla, teknisesti aika hyvin. Muutamalla klikkauksella pääsi opiskelemaan perustietoa linnuista sekä katselemaan ja kuuntelemaan siivekkäitä. Sittemmin Cd-romput katosivat netin myötä.
Nyt WSOY on ottamassa seuraavaa isoa askelta tiellä, jossa vain mielikuvitus on rajana. Lintutietokirjailija Pertti Koskimiehen kuusi vuotta sitten ilmestynyt Suomen lintuopas on nyt saatavissa kännykkään.
Lataaminen onnistui amatööriltäkin. Linkin saamisesta kesti alle 10 minuuttia, kun kirjaa pystyi selailemaan.
Teoksen jo aiemmin omistaneelle kännykkäversio ei tuo paljon muuta uutta kuin mahdollisuuden kuunnella lintujen ääniä. Se on kyllä kiva etu.
Mukavaa on myös se, että lintulajia katsellessa ohjelma ehdottaa samannäköisiä lajeja, joita pääsee katsomaan sormen painalluksella. Ainakin Nokian E7-puhelimella ohjelma toimii moitteetta.
Lintujen sisällysluettelo ja ryhmittely ei noudata tieteen systemaattista lajijärjestystä – mikä ei ole huono asia. Ryhmittelyssä noudatetaan osittain sukulaissuhteita, mutta myös sitä, että samannäköisiä lajeja on otettu mukaan muista ryhmistä.
Aina taskussa mukana kulkeva luonto-opas on idea, josta tulee vielä paljon iloa. Eipä tarvitse enää maastossa harmitella, kun kirja jäi kotiin tai autoon.
Voi kuvitella, miten tulevaisuudessa kännykässä tai tabletissa olevan luontokirjan linkkien avulla pääsee hakemaan hurjasti lisää tietoa ja katsomaan valtavia kuvamääriä, niin still-kuvia kuin elävääkin kuvaa.
Siinäpä se sitten luontoretki helposti hujahtaakin kannon nokassa istuessa ja kännykkää selaillessa.
Juha Lehtinen
Pertti Koskimies:Suomen lintuopas
WSOY 2011.
Sovellus: Offscreen Technologies







En löytänyt sieltä punaista Angry Birdsiä ja sen erityiskykyä.
Ilmoita asiaton kommentti