Ilveksessä käy puhuri: Kaksi lähti, yksi tuli
Ilta-Sanomien mukaan Ilves-puolustaja Martti Järventie pelaa loppukauden HIFK:ssa. Ilveksen vt. toimitusjohtaja Heikki Tarvainen vahvistaa tiedon Aamulehdelle.
– Kyllä Järventien lähtö pitää paikkansa, huomenna olisimme siitä tiedottaneet, Tarvainen myöntää.
Keskiviikkona Ilves luopui myös Jesse Niinimäestä, mutta ovi käy myös toiseen suuntaan.
Ilves teki hyökkääjä Mika Viinasen, 33, kanssa loppukauden mittaisen sopimuksen. Viinaselle Hakametsä on tuttu paikka, sillä hän on edustanut aikoinaan Tapparaa.
Viinanen ei ole pelannut tällä kaudella missään, mutta on harjoitellut Turussa. Hän debytoi Ilveksessä jo perjantaina ottelussa Ilves–Pelicans.
Sekä laiturin että keskushyökkääjän tontilla viihtyvä Viinanen on pelannut SM-liigaa Lukossa, Tapparassa, Kärpissä ja TPS:ssä. Lisäksi kiekkokiertolainen on kiekkoillut KHL:ssä, Elitserienissä ja Sveitsissä. Viinasella on takanaan 532 SM-liigaottelua, joissa on syntynyt tasan 200 tehopistettä.









Ilves on jo aloittanut nousunsa, alku on vain hankala. Olen paikan päällä TuTo vastaan pelattavissa karsintaotteluissa ja kannatan kyllä TuToa, taustastani johtuen. Mutta jos Ilves kävisi Kärppien tien, nyt mahdollisesti vielä velkasaneerauksen takia kakkosen kautta ja perustat kuntoon; sitten on uusi ehompi Ilves, vaikka Tadeuszin lanseerama Kiekko-Ilves, jolla on perustat kunnossa.
Evgenji
Ilmoita asiaton kommentti