Videokuvaa pokkarilla, kännykällä vai videokameralla - tällaista jälkeä niillä saa
Hyvä arki kokeili, minkälaatuista videokuvaa saa aikaan Canon Ixus 115 HS -digipokkarilla, Nokia Lumia 710 -älypuhelimella ja Sony HDR-PJ10E -videokameralla. Katso videolta, millaista jälkeä laitteet taltioivat tämän kesäisiltä Pori Jazzeilta.
Lue lisää arvioita kuvan ja äänen laadusta sekä käyttömukavuudesta keskiviikon lehdestä.
Tällaista videota eri laitteilla saa aikaan - katso
Nokia Lumia 710, älypuhelin
Hinta: 229,00 €
Kuvan laatu: 2/5
Puhelimessa videokuvaus on vain yksi monista lisäominaisuuksista, mikä näkyy kuvan laadussa. Resoluutio on 1280 x 720 pikseliä, eli selvästi pienempi kuin digipokkarissa ja videokamerassa. Kuvan kontrastinsietokyky on heikko ja esimerkiksi mustien pintojen sävyerot katoavat. Jälkikäsittelyllä yksityiskohtia on mahdollista saada esiin. Videokuva näyttää ihan kelvolliselta tietokoneruudulla, mutta ei toimisi televisiossa yhtä hyvin kuin pokkarin ja videokameran tallennusjälki.Äänen laatu: 3/5
Puhelin tallentaa ääntä kahdelle raidalle, mutta käytännössä ääni on monofoninen. Nauhoitusäänten laadussa ei ole suuria eroja verrattuna videokameraan ja pokkariin.Käyttömukavuus: 4/5
Pikkuruinen kameranäppäin löytyy käyttöohjeen avulla puhelimen kyljestä. Sen jälkeen videon kuvaaminen on varsin helppoa. Kuvaus alkaa ja pysähtyy samaa nappia painamalla. Käyttöohjeesta ei löydy nopealla selailulla mainintaa zoomista. Ammattilainen näyttää jälkikäteen, mistä kuvaa saa kohdennettua. Puhelimella kuvatun videopätkän voi lähettää oitis multimediaviestinä tai sähköpostilla eteenpäin tai jakaa sen Facebookissa. Tähän eivät digipokkari ja videokamera taivu. Käyttöohjeessa tosin varoitetaan suurista tiedonsiirtomaksuista, joita voi tulla, kun lataa tai jakaa isoja videotiedostoja.
Kenelle: Sosiaaliselle käyttäjälle, joka haluaa tallentaa tuokioita matkoilta tai festareilta ja jakaa videopätkiä nopeasti nettiin sekä ystäville.
---
Canon Ixus 115 HS, digipokkari
Hinta: 129,00 €
Kuvan laatu: 4/5
Pokkarin tallentama videokuva on täysteräväpiirtoa, kuten videokamerankin. Kamera tallentaa videoita tarkkuudella 1920 x 1080 pikseliä ja nopeudella 24 ruutua sekunnissa. Pokkarin videokuva näyttää ruudulla jopa terävämmältä kuin videokameran tallennusjälki. Mustista kuvauskohteista kamera tallentaa videokameran kuvaa vähemmän yksityiskohtia. Kontrastit tulevat paremmin esiin kuin älypuhelimen kuvassa, mutta videokamera päihittää tässä pokkarin. Ero ei kuitenkaan ole suuri.Äänen laatu: 3/5
Kameran mikrofoni tallentaa ääntä yhdelle raidalle, eli ääni on monofoninen. Nauhoitusäänten laadussa ei ole suuria eroja verrattuna videokameraan ja älypuhelimeen.Käyttömukavuus: 3/5
Kameran videonäppäin löytyy käyttöohjeen avulla. Ennen kuvausta täytyy muista napsauttaa kamera auto-tilaan, jonka jälkeen painetaan videopainiketta. Muita näppäimiä ei ole suotavaa räplätä kuvauksen aikana, koska kaikki näppäinäänet tallentuvat videolle. Tämä on hankalaa, koska kamera on kädessä kovin pieni. Kuvatessa täytyy varoa myös koskemasta kameran etupuolella olevaan mikrofoniin. Kameran zoomia on helppo liikuttaa etusormella kuvauksen aikana. Laitteella saa kuvattua enintään 10 minuutin videoita, eli koko illan elokuvat voi unohtaa.Kenelle: Pokkarilla saa yllättävän hyvälaatuista videokuvaa suhteessa sen edulliseen hintaan. Varma ja helppokäyttöinen valinta videokuvauksesta kiinnostuneelle aloittelijalle.
---
Sony HDR-PJ10E, videokamera
Hinta: 599,00 €
Kuvan laatu: 5/5
Videokamera tallentaa täysteräväpiirtokuvaa tarkkuudella 1920 x 1080 pikseliä ja nopeudella 25/50 ruutua sekunnissa. Kuva on pehmeämpi kuin pokkarin tallentama, mutta se voi olla samalla silmälle miellyttävämpi. Videokamera poimii tallennuslaitteista parhaiten yksityiskohtia, mustan kankaan rypyt erottuvat upeasti. Kuva on myös hämmästyttävän vakaata, joka johtuu kameran tärinänestotekniikasta. Kameralla saa televisiokelpoista kuvaa, joka kestää myös paremmin jälkikäsittelyä kuin pokkarin tallentama videokuva.Äänen laatu: 4/5
Videokamera tallentaa ääntä 5,1 raidalle ja saa älypuhelinta ja pokkaria paremmin talteen matalat äänet. Videokamerassa on paras kiinteä mikrofoni sekä liitäntä lisämikrofonille. Ilman lisämikrofonia nauhoitusäänten laadussa ei ole suuria eroja verrattuna älypuhelimeen ja pokkariin.Käyttömukavuus:
3/5Pienikokoisessa kamerassa on käsihihna, jonka avulla laitteesta saa tukevan otteen. Laitetta ei ole suunniteltu vasenkätisille, koska hihna on kameran oikealla puolella. Kuvaamisen aluksi pitää avata lcd-näyttö ja painaa start-nappulaa. Nauhoitus pysähtyy samasta nappulasta. Kuvauksen aikana pystyy ottamaan myös valokuvia, eikä nauhoitusta tarvitse pysäyttää. Amatööri ei ensin löydä videokamerasta zoomia, mutta käyttöohje paljastaa sen sijainnin. Videokameran optisella zoomilla pääsee hiipimään todella lähelle kohdetta. Kokeneempi kuvaaja saisi varmasti enemmän irti laitteen hienouksista.Kenelle: Videokameralla voi tallentaa HD-laatuista kuvaa 6,5 tuntia. Laite sopii harrastuneelle kuvaajalle, joka tahtoo kuvata pitempiä videoita ja myös editoida niitä.







Ihan sama millä porukka kuvaa videoklippinsä. Jälki on amatöörimäistä, eli heiluvaa, sekavaa, väärin sommiteltua jne. - siis aivan kuten amatöörilaatu on aina ollut ja sen kuuluukin olla.
Ilmoita asiaton kommentti