Päivitetty 30.1.2012 13:45, julkaistu 30.1.2012 13:26

Ministerin ajamalle kilometrikorvausten alentamiselle tyrmäys - ”arvio täysin epärealistinen”

Liikenneministeri Merja Kyllönen toi jälleen maanantaina esille tavoitteensa kilometrikorvausten alentamiseksi.

Jo aikaisemmin Kyllönen on väläyttänyt, että kilometrikorvauksia voisi pienentää alueilla, joilla on toimiva joukkoliikenne. Maanantaina Kyllönen totesi Ylen haastattelussa, että kilometrikorvaukset otetaan uudelleen esiin, kun hallitus käsittelee uusia säästökohteita.

– Peruskysymys on, että kilometrikorvausten tulisi kohdentua niille ihmisille, joille auto on konkreettinen työväline. Väitän kyllä, että kaikki tämän päivän 900 000 korvauksen saajaa eivät ole siinä tilanteessa, Kyllönen toteaa.

Autoliitolta Kyllösen näkemys ei saa kannatusta. Autoliitto näkee, että kilometrikorvauksen alentaminen heikentäisi liikkuvaa työtä tekevien asemaa entisestään.

– Ministerin arvio siitä, että Jyväskylän eteläpuolella joukkoliikenne toimii hyvin, on täysin epärealistinen. Todellisuudessa julkisen liikenteen kattavuus on tiettyihin suuntiin pääkaupunkiseudullakin erittäin puutteellinen, väittää Autoliiton toimitusjohtaja Pasi Nieminen.

Autoliitto näkee, etteivät kilometrikorvaukset ole tapa tukea yksityisautoilua, vaan niillä korvataan liikkumisesta aiheutuvia kustannuksia.

– Oma auto on kalliimpi kuin julkinen liikenne, mutta julkisen liikenteen puutteellisuuden takia ihmiset joutuvat käyttämään omaa autoa ehtiäkseen hoitamaan arjen velvollisuudet, kuten hakemaan työpäivän jälkeen lapset ajoissa päiväkodista, Nieminen toteaa.


AVAINSANAT:

Kommentit (30)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)1.2.2012 17:43

Laboratorion noutajan logistiikkaa, veisi varmaan kotiseudultaan näytteet bussilla, ei kun linjurilla, analysoitaviksi.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)31.1.2012 03:40

30.1.2012 13:56

Jos työnantaja tai asiakas tarjoaa aterian, päiväraha pienenee. Kaksi ateriaa - ei päivärahaa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)31.1.2012 03:13

"Oma auto on kalliimpi kuin julkinen liikenne, mutta julkisen liikenteen puutteellisuuden takia ihmiset joutuvat käyttämään omaa autoa ehtiäkseen hoitamaan arjen velvollisuudet, kuten hakemaan työpäivän jälkeen lapset ajoissa päiväkodista, Nieminen toteaa."

Öö, siis eihän kodin ja työpaikan välisistä matkoista kilometrikorvauksia saa... Vai hä?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.1.2012 20:38

On tainnut Merjalta unohtua koto-Lapin työmatkaongelmat, kun on päässyt maistamaan etelän helppoa elämää... bussit, metrot ym. kulkee melkein oven takaa. Maallakin olis kiva hypätä bussin vietäväksi työpäivän jälkeen ja rentoutua, eikä esim. liukastella omalla autolla kapeilla, auraamattomilla, mutkaisilla, jäisillä, heikkokuntoisilla,jne teillä. Nämäkin ongelmat ovat tainneet Merjalta unohtua, etelän auratuilla jalkakäytävillä kulkiessaan.Siltikään en vaihtaisi "ongelmiani" ruuhka-Suomen stressaavaan menoon!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.1.2012 19:50

Merjakin vois kävellä töihin ei missään nimessä polkupyörällä, koska polkupyörästäkin saa verovähennyksen.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.1.2012 18:53

Kohta putket jäätyävät pakkasessa, yöllä ja päivällä. Kiva vastata asiakkaalle, että ei voida tulla kun ei bussia nyt juuri tule, firmalla ei ole tarpeeksi autoja ja Reiska ei suostu ajamaan omallaan kun ei saa kilometrikorvausta. Lehdetkin jaetaan varmaan pyörillä. Tämä ehdotushan merkitsee sitä, että firmat joutuvat ostamaan tuhansia "turhia" autoja kun kukaan ei tietysti aja omallaan ilmaiseksi. Tätä tämä viherhöpötys on.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.1.2012 18:05

Vasemmistoliitto haluaa pysäyttää rahaliikenteenkin.

http://annikalapintie.puheenvuoro.uusisuomi.fi/96019-rahoitusmarkkinavero-myös-suomeen

Lentoliikenteessä taitaa olla kyber-virus ainoa mikä Finnairilla liikkuu.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.1.2012 18:03

"Sama asia on yleensäkin työnantajalta varastaminen...muutama pässi tuhoaa oman työuransa vuosittain. Jos työnantaja virittelee tuollaista niin asia on aika riskaabelia kaikille, ei ole kovin vaikea selvittää verotarkastuksessa"

Niin siis tässä tarkoitettiin nimenomaan sitä kun "mies ja pakettiauto" firma (tai vähän suuremmatkin) maksaa itselleen osan palkasta verottomina kilometrikorvauksina, tällöin työnantaja välttyy ikäviltä sivukuluilta (n. kolmannes palkasta sen lisäksi) ja työntekijä veroilta. Se onkin kilometrikorvaussysteemin kaikista surkein puoli. Eikä yleisyydestä päätellen näytä selviävän helposti verotarkastuksessa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.1.2012 18:00

Siis eiköhän päivärahan kuulu korvata se aika minkä työntekijä antaa työnantajalle kun joutuu työn takia lähtemään pois kotoa. Tällöin työaika on 24h eikä 8h. Päiväraha on näin ollen aikas edullista työnantajalle. Ei kai kukaan nyt ilman korvausta anna omaa aikaansa elämässä jos joutuu vaikka Kiinaan lähtemään? Kyllä siitä tulee saada korvaus 24h työstä.

Kilometrikorvauksia kyllä voi leikata helposti kolmanneksella. Jokaisella kuuluu olla myös omaa vastuuta asuinpaikkansa valinnassa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.1.2012 17:50

Verottomiin kulukorvauksiin on puututtava kaikilta osin, vaikka työehtosopimuksissa olisi sovittu niistä mitä.
Suurin ongelma lienee kuitenkin se, ettei laskuettuja kilometrejä ole ajettu tai polttoaine on otettu työnantajan tankista tai päivärahoilla korvattavaksi tarkoitettuja ruokamenoja / majoitusta on korvattu erikseen. Taikka sitten vaan on muutettu palkkaa kilometreiksi, jotta palkan maksaja säästyy sivukuluilta.

Tästä vasemmistolaisen ministerin mielipiteestä varmaan ilahtuvat Rakennusliittoon kuuluvat työkoneiden kuljettajat ja ns. komennustyöläiset.
Päivärahoilla on keinoteltu iät ja ajat, jo paljon ennen kuin jalasmökki keksittiinkään.

Ministerin kukkumapuusta tullee pian tuulenkaato!

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti


Pirkanmaa

Ylioppilaat 2012: Pirkanmaan ja lähiseudun tuoreiden ylioppilaiden nimet

www_yliop

PIRKANMAA 610

Onnea uudet ylioppilaat! Julkaisemme Pirkanmaan alueen ja lähiseudun lukioiden uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun saamme tietoja kouluilta. Lue lisää

Tori: Tampere katkaisee Attendon sopimuksen – Syynä lääkäripula

PIRKANMAA 10

Lääkäripula Tampereen kaupungin terveysasemilla on pahentunut entisestään tänä keväänä. Odotusajat ei-kiireelliselle lääkärin vastaanotolle olivat... Lue lisää


Kotimaa

Sopimus automaattimetrosta puretaan

KOTIMAA 00

STT Sopimus metron automatisoinnista puretaan, kertoo Helsingin kaupungin liikennelaitos HKL. Näin ollen metron automatisointi jää toistaiseksi hyllylle. Lue lisää

Kela etsii eläkkeensä hakematta jättäneitä

KOTIMAA 10

STT Kela pyrkii kesän aikana löytämään eläkkeensä hakematta jättäneitä eläkeläisiä. Kaikkiaan noin 5 700 suomalaisella näyttäisi... Lue lisää


Ulkomaat

Säästöjen kuningatar Merkel saa 930 euron palkankorotuksen

144536103

ULKOMAAT 00

STT, AFP Liittokansleri Angela Merkelin tilille tipahtaa kohta 930 euroa lisää kuussa, sillä Saksan hallitus on myöntänyt jäsenilleen ensimmäisen palkankorotuksen 12 vuoteen. Merkelin ja... Lue lisää


Talous

IMF ylisti Italian talouskuuria

TALOUS 10

STT, AFP Kansainvälinen valuuttarahasto IMF vuodatti keskiviikkona kehuja Italian talousuudistuksille. IMF:n Euroopan-johtajan Reza Mogdahamin mukaan ne kelpaavat malliksi koko Euroopalle. Lue lisää


Urheilu

Kangasalan formulalupauksen Lassi Halmisen kamppailu päättyi seinävalliin

11229239_www

URHEILU 202

Kangasalalaisen 16-vuotiaan Lassi Halmisen huikea kamppailu Englannin Formula BMW:n mestaruussarjan Brands Hatchin osakilpailun kakkossijasta päättyi ikävästi auton romuttumiseen radan... Lue lisää


Kiekko

Leijonien peliin venäläistuomarit, nyt kannattaa yrittää vaikka sivuverkon läpi

KIEKKO 11

Suomen ja USA:n kohtalonkamppailun viheltävät venäläistuomarit Konstantin Olenin ja Vjatsheslav Bulanov. Heistä etenkin Bulanov on tuttu mies Leijonille. Lue lisää


Viihde

Seiska: Sara Sieppi viihtyi kanadalaiskiekkoilijan seurassa

15473315_www

VIIHDE 13

Suomalaiseen tähtijääkiekkoilijaan Mikael Granlundiin yhdistetty Sara Sieppi on nähty viihtyvän toisen jääkiekkoilijan NHL:ssä pelaavan Teddy Purcellin kanssa, kertoo... Lue lisää


Kulttuuri

J. K. Rowlingin uutuuskirja ilmestyy syksyllä

03210785

KULTTUURI 10

STT Harry Potter -kirjoillaan mainetta ja mammonaa kerännyt J. K. Lue lisää


Pääkirjoitukset

Analyysi: Lentoliikenne nostaa jo häntäänsä

matkustajat

PÄÄKIRJOITUKSET 164

1. Lentoliikenne on herännyt korostamaan nousuaan. Lue lisää


Asuntomessut

Uutisia

  1. Kansanmurhasta syytetty Mladic häiriköi oikeudessa - tuomari hermostui

    ULKOMAAT 16.5. 16:05 1 0

  2. Tre Kronorin puolustuksessa loukkaantumissuma

    URHEILUSÄHKEET 16.5. 09:11 0 0

  3. Sopimus automaattimetrosta puretaan

    KOTIMAA 16.5. 15:50 0 0

  4. Säästöjen kuningatar Merkel saa 930 euron palkankorotuksen

    ULKOMAAT 16.5. 15:47 0 0

  5. J. K. Rowlingin uutuuskirja ilmestyy syksyllä

    KULTTUURI 16.5. 15:45 1 0

  6. Kela etsii eläkkeensä hakematta jättäneitä

    KOTIMAA 16.5. 15:46 1 0

  7. IMF ylisti Italian talouskuuria

    TALOUS 16.5. 15:46 1 0

  8. Barroso: Kreikkalaisten ymmärrettävä ratkaisunsa seuraukset

    ULKOMAAT 16.5. 15:46 1 0

  9. Koivisto ja Mäkäläinen jatkavat Bisonsin riveissä

    URHEILUSÄHKEET 16.5. 10:34 0 0

  10. Tori: Tampere katkaisee Attendon sopimuksen – Syynä lääkäripula

    PIRKANMAA 16.5. 15:24 1 0

  1. IS: 8-vuotias löytyi kuolleena - iskelmälaulaja pidätetty

    KOTIMAA 16.5. 08:16 2 8 24258

  2. Anthony Bourdainin Suomi-jakso vuosi jo nettiin: Antaako tämä meistä hyvän kuvan?

    KOTIMAA 16.5. 15:00 1 51 5714

  3. Maanantaina lenkillä kadonnut nainen löytyi kuolleena

    KOTIMAA 16.5. 09:13 2 2 4469

  4. Uusi tapahtuma alkaa - Hämeenpuisto herää keskiviikkona eloon

    PIRKANMAA 15.5. 21:33 4 23 3083

  5. Puheenaihe: Kunnat luovat huostaanotosta lapsibisnestä

    KOTIMAA 16.5. 07:05 5 38 2432

  6. Palkkio luvattu - VR:ltä varastettu 15 tonnia sinisiä teräspalkkeja

    KOTIMAA 16.5. 14:47 1 0 2327

  7. Traktorin kauha osui suojatiellä olleeseen poikaan – Kuljettaja pakeni

    KOTIMAA 16.5. 12:25 1 10 2275

  8. Avoimet työpaikat lisääntyivät - Vaikeasti täytettäviä paikkoja 34 prosenttia

    KOTIMAA 16.5. 10:58 2 18 1903

  9. Ylen Känni-illan antia: Pitäisikö viina kieltää vappuna?

    KOTIMAA 15.5. 22:15 6 55 1890


Autot | Lisää uutisia

Tuoreimmat blogit

Puheenaiheet 3 uusinta

Puheenaihe: Kunnat luovat huostaanotosta lapsibisnestä

Huostaanotto_Emil

KOTIMAA 538

”En mä oo mistään kotosi. ” Näin kuvaili ”uushuutolaisuutta” sijoituspaikasta toiseen pompoteltu juureton nuori kysyttäessä, mistä hän on kotoisin. Lue lisää

Puheenaihe: Kasvusta kohti pakkolaskua

Japan Nuclear Free Energy

KOTIMAA 118

Syleilläänpä kerrankin koko maailmaa. Washingtonissa toimiva Worldwatch-instituutti ryhtyi julkaisemaan jo 1980-luvun alkupuolella raportteja maapallomme tilasta. Lue lisää

Puheenaihe: Tunnelipelko pois ja maan alle!

Tunneli1

PIRKANMAA 2365

Juuri kun tamperelaiset ovat tottuneet pysäköimään autonsa kallioon louhittuihin pysäköintilaitoksiin, pitäisi uskaltaa ajaa hieman pidempikin matka maanalaisessa... Lue lisää

Sää

 



www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Aamulehti - Itäinenkatu 11, 33210 Tampere - puhelin: 010 665 111 (vaihde), 010 665 3116 (verkkotoimitus), 0800 02030 (uutisvinkki, maksuton numero) | Käyttö- ja sopimusehdot